"Šis ir mans seriāls"


Luīze Pastore. Foto: Ruta Kurpniece

AUTORE: Luīze Pastore

DARBA NOSAUKUMS: “Šis ir mans seriāls”

IZDEVNIECĪBA: Aminori

REDAKTORE: Ieva Melgalve

MĀKSLINIECE: Rute Marta Jansone

ANOTĀCIJA:

Luīzes Pastores jaunākais darbs veltīts pusaudžu auditorijai un aizved lasītāju jau nedaudz piemirstā pagātnē. Tā sižets risinās deviņdesmito gadu otrajā pusē, kad Latvijā strauji ienāca glancētie žurnāli, reklāma un televīzijas seriāli. Grāmatas galvenā varone, trīspadsmitgadīgā Beta, pati īpaši nevēlas pieteikties atlases konkursam par lomu topošā pusaudžu seriālā. Toties viņas mammai tā šķiet lieliska iespēja. Visiem par pārsteigumu Betai paveicas nokļūt izredzēto jauniešu vidū, un vesels gads meitenes dzīvē aizrit, gatavojoties zvaigžņu stundai televīzijas ekrānos.

PAR AUTORI:   

Luīze Pastore (1986) raksta grāmatas bērniem. Izdotas vairāk nekā desmit grāmatas. Daudzi darbi ieguvuši dažādas literārās godalgas – sērijas “Mākslas detektīvi” grāmatas ir saņēmušas Jāņa Baltvilka balvas, Latvijas Literatūras gada balvas, Bērnu žūrijas atzinību, Pastariņa prēmiju. Grāmata “Maskačkas stāsts” arī ieguvusi Latvijas Literatūras gada balvu un pēc tās motīviem 2019. iznākusi animācijas filma “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”. 2022. gadā grāmata “Laimes bērni” saņēmusi prestižo Boloņas Bērnu grāmatu tirgus balvu “Jaunie apvāršņi”, ko piešķir īpaši inovatīvai grāmatai.

 

EKSPERTU VĒRTĒJUMI

Šķiet, Luīze Pastore ir noslēgusi ar sevi līgumu nekad nerakstīt garlaicīgu vai didaktisku bērnu literatūru, kuru iemūrētu skolu obligātās literatūras vākos, un viņai tas lieliski padodas. Ko tur interesēties par 90. gadiem? Tādiem bandītu un nabadzības laikiem! Bet Luīze Pastore, ķeroties klāt pa daļai arī savām autobiogrāfiskajām atmiņām, ir radījusi intriģējošu, aizraujošu darbu pusaudžiem, kas Latvijas literatūrā ir lolojama vērtība. Viņa savu Betu iesviež juceklīgajā laikā, kur īsti neviens nesaprot, kas ir labs un kas – slikts, bet to, ka glancēts žurnāls, reklāma un televīzijas seriāls rullē, – saprot visi. Luīze Pastore piefiksējusi, kā (pašas vārdiem) “izpratne par ētikas robežām vēl sāk tikai veidoties”. Rakstnieces nopelns ir arī tas, ka viņas saturs ir iedvesmojis jauno mākslinieci Rutu Martu Jansoni laisties spridzinošā stilizācijā 90. gadu estētikai pa pēdām, veidojot paralēlo vizuālo stāstu. Ne velti šis darbs novērtēts arī ar “Zelta ābeles” nomināciju. 

Kultūras žurnāliste UNDĪNE ADAMAITE

 

Pašironiski, amizanti un dabiski – tā es raksturotu grāmatu “Šis ir mans seriāls”. Starp lielajām, būtiskajām pieaugšanas, iederēšanās, dauzīšanās un sevis meklējumu tēmām mēs diezgan detalizēti ieraugām arī 20. gadsimta deviņdesmito gadu sadzīves etīdes no mazpilsētas un lauku dzīves. Grāmata, kas kārtējo reizi atgādina, – lai no kurienes tu arī nāktu un lai kādi būtu izaicinājumi, ar kuriem tev jādīlo, svarīgākais šajā visā ir tie cilvēki, kas tic taviem reizēm šķietami pavisam kuslajiem spēciņiem, un, svarīgākais, ka tieši caur to savu ticēšanu viņi atrod arī savu spēku tevi atbalstīt (ar 20 latiem vai labu vārdu). Iespējams, vārdiem ir pat lielāka ieskrējiena josla. Luīze Pastore man dod sajūtu, ka es esmu vērtība, pat ja nāku no provinces. Lai gan patiesībā jau mēs visi nākam no provincēm, atšķiras vien mērogi un tas, ko ar šo provinces sajūtu darām – efektivizējam vai defektivizējam. Vai deaktivizējam. Būtiska grāmata sevis pētīšanai. 

Dzejniece un publiciste LIGIJA PURINAŠA

 

Gan saturiski, gan vizuāli Luīzes Pastores grāmata “Šis ir mans seriāls” ir kā laika mašīna, kas aizved atpakaļ arī manos pusaudzības gados 20. gadsimta 90. gadu nogalē. Laikā, kad sevišķi uzplauka pusaudžu popkultūra, par kuras aktualitātēm regulāri informēja vecumposmam domātie preses izdevumi un kuru attēli prasmīgi izmantoti grāmatas ilustrācijās, tādējādi paspilgtinot autores precīzo un autentisko savas paaudzes tēlojumu un uzjundot sentimentu. Tomēr “Šis ir mans seriāls” nebūs nostalģija tikai 90. gadu nogales pusaudžiem un jauniešiem, neraugoties uz desmitgažu atšķirībām un sava laika dekorācijām, katrai paaudzei šajā vecumposmā ir tās pašas problēmas un jautājumi, kā arī nepieciešamība pēc “sava seriāla” – popkultūras aktualitātes, slavenību vizuālā tēla atdarinājumi, spilgtas un sakāpinātas emocijas, visam pāri – piederības un vienaudžu kopības meklējumi. 

Literatūrzinātniece MADARA EVERSONE



Copyright © 2025 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA

Please publish modules in offcanvas position.