"Krīta apļi"


Džena Andersone. Foto: Ruta Kurpniece

AUTORE: Džena Andersone

DARBA NOSAUKUMS: “Krīta apļi”

IZDEVNIECĪBA: Zvaigzne ABC

REDAKTORE: Daina Grūbe

VĀKA DIZAINS: Džena Andersone

ANOTĀCIJA:

Šajos visai skarbajos stāstos autores uzmanības centrā ir cilvēka pieaugšanas un nobriešanas problēmas, spēja vai nespēja patstāvīgi pieņemt savas dzīves lēmumus, indivīda ceļš uz prāta un rīcības brīvību. Tāpat kā iepriekšējās Dženas Andersones grāmatās, arī šajā lasītāju gaida tikšanās ar šķietami parastiem varoņiem, kurus rakstniece tomēr ievedusi neikdienišķās, brīžiem pat mistikas cauraustās situācijās, liekot viņiem izpaust savas personības īpatnības spilgti un saistoši.

PAR AUTORI:   

Džena Andersone (1977) – juriste, rakstniece. Rakstniecību apguvusi “Literārās Akadēmijas” prozas meistardarbnīcās. 2021. gadā izdots autores debijas stāstu krājums “Dadži”, 2022. gadā – stāstu krājums “Sainis”, 2023. gadā – stāstu krājums “Krīta apļi”. Par debijas krājumu “Dadži” Džena Andersone tikusi nominēta Latvijas Literatūras gada balvai, kā arī saņēmusi Egona Līva piemiņas balvas “Krasta ļaudis” speciālbalvu.  

 

EKSPERTU VĒRTĒJUMI

Jau ar debijas stāstu krājumu “Dadži” (2021) Džena Andersone spilgti pieteikusi sevi jaunākajā latviešu prozā, un arī viņas jaunākais stāstu krājums “Krīta apļi” ir nozīmīgs pienesums literārajā procesā. Krājumā iekļautajos stāstos it kā ikdienišķi, pavisam reālistiski notikumi mijas ar absurdumu un mistikas elementiem, piešķirot stāstiem papildu dimensiju un dziļumu. Dženas Andersones stāstu varoņi ir pavisam parasti cilvēki, tomēr kāda neparasta nianse vai atgadījums atsedz to būtību, izgaismojot katra zemūdens akmeņus. Spēcīgs ir krājuma noslēdzošais stāsts “Krīta apļi”, kas būtu pelnījis atsevišķu izdevumu. Autore meistarīgi tēlo emocionāli un fiziski nospiedošu vidi, “krīta apļus”, kurus paši sev apvelkam un no kuriem izkļūt ir tikai mūsu spēkos. Būt drosmīgam un dzīvot savu, nevis citu dzīvi.

Literatūrzinātniece MADARA EVERSONE


Dženas Andersones stāstus, par spīti tajos ierakstītās pieredzes un sāpju smagumam, caurauž milzīgs vitalitātes lādiņš un dziļa cilvēcība. Grāmatā skartās tēmas – personiskā brīvība, tās iegūšana un saglabāšana, kļūšana par pieaugušo – tiek atklātas ar meistarīgi veidota stāsta palīdzību. Lai arī autores rosinātais indivīda ceļš uz prāta un rīcības brīvību “Krīta apļu” stāstos bieži ved caur eksistenciālu diskomfortu un garīgām krīzēm, krājums atstāj gaiša, dzīvi apliecinoša darba pēcgaršu un dziedinājuma sajūtu.

Dzejnieks un atdzejotājs PĒTERIS DRAGUNS

 

Dženas Andersones stāstu krājumam piemīt antropoloģisks dziļums, kas ļauj darīt to, ko nereti uzskata par nepieklājību – lūkoties cita cilvēka parastajā  ikdienas dzīvē un neparastajās sajūtās. Lasot grāmatu, brīžiem pārņem sajūta, ka kāds šādu blenšanu tūdaļ pārmetīs, jo autores aprakstītais cilvēks ar savām domām, sajūtām un darbiem šķiet pārāk atkailināts un nepasargāts no svešiem skatieniem. 

Grāmata nav tikai ikdienas norišu literārs cildinājums, izceļot vienkāršo lietu skaistumu. Tai piemīt eksistenciāli pozitīva dimensija – autores aprakstītie tēli ir pašpietiekami un cerību pilni. Nevis banālu lozungu nozīmē, bet gan tajā ziņā, ka atrodas šajā pusē līnijai, kas visu gaišo un labo nošķir no tumsas un ļauna. Un tālab tā ir laba grāmata.

Tulkotājs, atdzejotājs, publicists un rakstnieks ILMĀRS ZVIRGZDS

 

Copyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA

Please publish modules in offcanvas position.