"Putni mūs redz"


Inese Zandere. Foto: Ruta Kurpniece

AUTORE: Inese Zandere

DARBA NOSAUKUMS: “Putni mūs redz”

IZDEVNIECĪBA: Liels un mazs 

ILUSTRĀCIJAS: Aleksandra Runde 

DIZAINS: Artis Briedis

ANOTĀCIJA:

Dzejoļu krājumā ir apkopots 41 dzejolis, vairāk nekā puse no tiem – pirmpublicējumi. Dzejoļi variē no skaitāmpanta līdz liriskai balādei. Autore izmanto bērnišķīgas rotaļas paņēmienus, kas viegli sasaista dzejoli ar maza bērna paša acīm redzētajiem dabas notikumiem, un bērna fantāzijā viegli šķērsojamo robežu starp cilvēka un putna pasauli, kas mazajam lasītājam ļauj identificēties ar dzejoļu varoņiem – putniem.

PAR AUTORI:    

Inese Zandere (1958) – dzejniece, publiciste un redaktore, bērnu grāmatu autore un izdevēja. Dzejniece pazīstama ar bērniem veltītu dzeju un lugām, kas guvušas daudzveidīgu izpausmi un recepciju arī citās mākslas jomās. Ineses Zanderes teksti plaši komponēti, pēc viņas dzejas uzņemtas vairākas animācijas filmas, ar scenāristes un libretistes līdzdalību tapuši muzikāli iestudējumi un uzvedumi, raidījumi bērniem. Vairākkārtēja Autortiesību bezgalības balvas ieguvēja, saņēmusi Literatūras gada balvu par grāmatām “Iekšiņa un āriņa”, “Melnās čūskas maiznīca” un “Mantojumi”, nominēta arī par krājumu “Putna miegā”, kurš ieguvis žurnāla “Latvju Teksti” balvu. Par devumu literatūrā saņēmusi augstāko valsts apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni (2008). 2018. gada 17. oktobrī saņēmusi LR Kultūras ministrijas Atzinības rakstu par spilgtu ieguldījumu Latvijas literatūrā, bērnu literatūras un ilustrācijas attīstībā Latvijā.

 

EKSPERTU VĒRTĒJUMI

Iespējams, nākotne piemīt tādam domāšanas veidam, kurā cilvēks netiek pretnostatīts “dabai” un pilnīgi noteikti nav ne augstāks, ne zemāks par to – kur cilvēks ir viena cieņpilna būtne starp citām cieņpilnām (dzīvām vai nedzīvām) būtnēm. Šis ir solis tālāk par vienkāršu “dabas mīlestību”, kurā iesaistīties brīvdienās vai kuru “iemācīt bērniem”. Šis ir skatījums, kurā tieši tāpat, kā mēs skatāmies uz visu ko citu, šis viss kas cits skatās arī uz mums – un es, cilvēks, esmu svarīgs nevis tāpēc, ka kaut ko diži nosaku vai vadu, bet tāpēc, ka mani ar vizīti ir pagodinājusi dzeguze. Šādu līdzvērtīgu (un krāsainu, un valodiski vidžinošu) dzeju kā gaidāmā laika ieskandinātāju raksta Inese Zandere.

Rakstniece, dzejniece, tulkotāja IEVA MELGALVE

 

Putni mūs redz un dzird, putni ir līdzās, bet vai mēs to apzināmies? Dabas norises nav atsvešinātas no mums, to spilgti apliecina košais un sirsnīgais Ineses Zanderes dzejoļu krājums bērniem “Putni mūs redz”, kas rosina no putnu perspektīvas rotaļīgā un tēlainā veidā pārdomāt savas attiecības ar dabu un apkārtējo vidi. Krājumā iekļautie dzejoļi mudinās ne tikai mazos lasītājus, bet arī pieaugušos doties dabā, ieskatīties, ieklausīties un pavērot, cik gan krāsaina var būt dažādo putnu sugu pasaule un dabas bagātības. 

Literatūrzinātniece MADARA EVERSONE

 

Dzejniece Inese Zandere jau daudzus gadus ir putnu vēstniece latviešu literatūrā. Dzejoļu krājums “Putni mūs redz” ir pārliecinošs pierādījums, ka tēma, kuru labi pārzini, sliktākajā gadījumā var arī ievest zināmā rutīnā, bet labākajā, kā noticis šoreiz, – atraisīt radošo potenciālu pilnīgākajās un krāšņākajās krāsās. Šajā krājumā piedzīvojam dzejnieci Inesei Zanderi savā stihijā, elementā, būtībā. Dzejniece meistarībā burtiski lido. Poētiskā brīvība izaug no gluži intelektuālām zināšanām un erudīcijas par putniem, vairāk nekā 30 gadus esot Ornitoloģijas biedrības biedrei. Pārvaldot gan formas, gan satura vielu, Inese Zandere spēlējas ar sev tuvajiem žanriem – skaitāmpantiem, balādēm, alegorijām. Un tas ir tik labi, ka tie nav kaut kādi globāli national geographic putni, bet mūsējie, kas pārlido Aivieksti un plunčājas Daugavā. 

Kultūras žurnāliste UNDĪNE ADAMAITECopyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA

Please publish modules in offcanvas position.