"Izdomā sev auto"


Inese Zandere. Foto: Ruta Kurpniece

AUTORE: Inese Zandere

DARBA NOSAUKUMS: “Izdomā sev auto”

IZDEVNIECĪBA: Liels un mazs 

ILUSTRĀCIJAS: Aleksejs Naumovs

DIZAINS: Artis Briedis

ANOTĀCIJA:

Ineses Zanderes dzejoļu krājumā “Izdomā sev auto” ar gleznotāja Alekseja Naumova ilustrācijām sev piemērotus dzejoļus atradīs dažāda vecuma bērni, bet it īpaši – zēni, kuriem patīk automašīnas. Dzejoļu varoņi ir dažādi auto un mehānismi, no limuzīna, autobusa un F1 līdz pat pienvedējam, kombainam un atkritumu mašīnai. Automašīnas ir gan ceļotāji, gan pirmklasnieki, gan “autolāčplēši”, kas sargā Latviju, to līdzdalība aptver dažādas cilvēku dzīves jomas un visus gadalaikus ar katram raksturīgajiem darbiem, svētkiem un dabas ainām.

PAR AUTORI:    

Inese Zandere (1958) – dzejniece, publiciste un redaktore, bērnu grāmatu autore un izdevēja. Dzejniece pazīstama ar bērniem veltītu dzeju un lugām, kas guvušas daudzveidīgu izpausmi un recepciju arī citās mākslas jomās. Ineses Zanderes teksti plaši komponēti, pēc viņas dzejas uzņemtas vairākas animācijas filmas, ar scenāristes un libretistes līdzdalību tapuši muzikāli iestudējumi un uzvedumi, raidījumi bērniem. Vairākkārtēja Autortiesību bezgalības balvas ieguvēja, saņēmusi Literatūras gada balvu par grāmatām “Iekšiņa un āriņa”, “Melnās čūskas maiznīca” un “Mantojumi”, nominēta arī par krājumu “Putna miegā”, kurš ieguvis žurnāla “Latvju Teksti” balvu. Par devumu literatūrā saņēmusi augstāko valsts apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni (2008). 2018. gada 17. oktobrī saņēmusi LR Kultūras ministrijas Atzinības rakstu par spilgtu ieguldījumu Latvijas literatūrā, bērnu literatūras un ilustrācijas attīstībā Latvijā.

 

EKSPERTU VĒRTĒJUMI

Zandere te ir izdomājusi visādus mašiņus – te viens zib kā strauja svīre, citur aizrāpo gliemež-motocikls, pie koijota migas piestāj toijota, bet pirmajā autoklasē “Hondai bizes māmiņa sapinusi glīti” (jo viņa taču grib draudzēties ar “Mazdu melnmatīti”). Brīnišķīga ideja – veltīt dzejoļus mašīnām. Tas ir, – ne jau mašīnām, protams, bet bērniem. Tie ir tie, kuri pamana mašīnas, rūc mašīnmēlēs maziņi, un šitā dūkšana neapstājas arī kad kļūst lieliņi. “Mazs busiņš biju, vecmāmiņ, / nu – tālais autobuss.” Piecas zvaigznes (no piecām) māksliniekam Aleksejam Naumovam par grāmatas gleznām.

Rakstnieks OSVALDS ZEBRIS

 

Katrā lapā pilns ar mašīnām, taču skatiens tik un tā apstājas pie gliemeža, vēl jo vairāk, pie sarkanajām lapsām, kas skrien nezin uz kurieni. Ja es būtu bērns, noteikti gribētu skatīties un lasīt šo grāmatu, un patiešām, pāršķirstot lappuses, sajūtama bērnības noskaņa – kādas savādas un talantīgas, vārdos neizsakāmas, klātesamības labad.

Grāmata ir laba ne tikai krāšņo un pārlaicīgo ilustrāciju dēļ – attēlu maigums vieno vairākas paaudzes –, bet arī tālab, ka par būtiskām un vispārējām norisēm dabā un cilvēkā tā spēj runāt bērniem saprotamā valodā. “Saule ieripo mežā/ kā ritenis pazaudēts,” raksta Inese Zandere, un šādu pieturas punktu, kur ikdienišķu lietu parastums sastop dabas un pasaules krāšņumu, dzejoļos ir pārpārēm.

Grāmata pelnījusi uzslavu bērniem saprotama vienotas pasaules skatījuma dēļ.

Tulkotājs, atdzejotājs, publicists un rakstnieks ILMĀRS ZVIRGZDS


Ineses Zanderes košais un dzīvespriecīgais krājums ir aizraujošs ceļojums dažādu transporta līdzekļu pasaulē ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Dzejniece dažādo mašīnu veidus organiski iekļauj dabas norisēs, piešķirot tiem neparastumu, krāsas un dzīvību. Tā “Pirmā formula joņo/ pa zaļiem stiebriem un kātiem”, kravas auto “atved man sapņu kravu/ un rudeni aizved līdzi”, bet pienvedēja mašīnā runcis sēžas pie stūres. Auto var būt, kādu to vien iedomājies, un to tēlus brīnišķīgi uzbur Alekseja Naumova ilustrācijas.

Literatūrzinātniece MADARA EVERSONECopyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA

Please publish modules in offcanvas position.