"Kurlā republika"


Raimonds Ķirķis. Foto: Ruta Kurpniece

AUTORS: Iļja Kaminskis

ATDZEJOTĀJS: Raimonds Ķirķis

DARBA NOSAUKUMS: “Kurlā republika”

IZDEVNIECĪBA: Neputns

REDAKTORS: Lauris Veips

ILUSTRĀCIJAS: Dženifera Vitena

MĀKSLINIEKS: Andris Breže 

ANOTĀCIJA: 

Grāmatā vēstīts par kādu izdomātu pilsētu, ko okupējusi sveša armija, un tās iedzīvotāju kluso pretošanos. Krājums iesākas ar dzejoli par nedzirdīgu puiku Petju, kurš tiek nošauts par necieņas izrādīšanu karavīram. Pēc šī notikuma visa pilsēta apņemas “zaudēt dzirdi”, tādējādi protestējot pret armijas klātbūtni un zvērībām. Krājums ir poētiska liecība tam, ar ko nākas saskarties jebkurai kopienai, kas nonākusi svešas varas okupācijas apstākļos, par cilvēka drosmi un vājumu šādās situācijās un neizdzēšamo cerību, ko cilvēki saglabā.

PAR AUTORU: 

Iļja Kaminskis (Ilya Kaminsky, 1977) ir PSRS dzimis ukraiņu izcelsmes amerikāņu dzejnieks, kritiķis, tulkotājs un profesors. Vislabāk pazīstams ar dzejoļu krājumiem  “Dejojot Odesā” (2004) un “Kurlā republika” (2019). Daudzu literāro balvu un prēmiju laureāts. Bieži sadarbojas ar gleznotājiem, tēlniekiem, mūziķiem, horeogrāfiem un teātra māksliniekiem. Viņa dzejoļi tulkoti vairāk nekā divdesmit valodās, un viņa grāmatas izdotas daudzās valstīs. 2019. gadā BBC izvēlējās Kaminski kā “vienu no 12 māksliniekiem, kas mainījuši pasauli”.

PAR ATDZEJOTĀJU: 

Raimonds Ķirķis (1997) – dzejnieks, atdzejotājs un literatūrkritiķis. Tulkojis Vistana Hjū Odena, T. S. Eliota, Sohrāba Sepehrī, Forūgas Farohzādas un citu dzejnieku darbus. Viens no 7 dzejniekiem, kura teksti iekļauti Arta Ostupa sastādītajā un Valtera Dakšas izdotajā jauno dzejnieku antoloģijā “Kā pārvarēt niezi galvaskausā”. Kopš 2016. gada publicē recenzijas un rakstus izdevumos “Punctum”, “Satori”, “Domuzīme”, “Diena” un “Teātra vēstnesis”. 2019. gadā saņēmis Normunda Naumaņa Gada balvas Jaunā kritiķa godalgu. 2019. gada nogalē izdots Raimonda Ķirķa debijas dzejas krājums “Kartes”, par kuru viņš saņēmis Dzejas dienu balvu, kā arī nominēts Latvijas Literatūras gada balvai kategorijā “Spilgtākā debija”. 

 

EKSPERTU VĒRTĒJUMI

Dzirdēt, sadzirdēt, klausīties, būt saklausītam – komunikācija ir kā vairāku joslu ātrgaitas šoseja. Tā ir bīstama vieta gan tad, ja tu neesi spējīgs sadzirdēt un paredzēt draudošās briesmas, gan ja tu paliec pie sava un atsakies sadzirdēt varmāku pavēles. Iļja Kaminskis šo darbu uzrakstīja 2019. gadā, laikā, kad Ukrainas austrumos jau piecus gadus bija plosījusies karadarbība. Karš, vardarbība, ciešanas ir fons, kas izceļ cilvēkmīlestību, maigumu, drosmi – jebkura krīzes situācija, un jo īpaši kara situācija kā absolūtākā no tām, parāda cilvēka īsto seju. Esmu pateicīga Raimondam Ķirķim par drosmi atdzejot šo tekstu – savijoties lugas, dzejas, prozas formai, atklājas indivīda un kolektīva, drosmes un baiļu pretnostatījuma motīvi. Manuprāt, ļoti svarīga grāmata šim laikam.  

Dzejniece un publiciste LIGIJA PURINAŠA

 

Atdzejošana ir līdzdalība dzejnieka darbā, un šajā gadījumā darbs ir grūtāks – it kā citos gadījumos tas būtu viegls! – jo izcilā amerikāņu dzejnieka Iļjas Kaminska valoda ir īpaši krāšņa un ritmiska. Kaut gan atsauce uz personīgām veselības grūtībām šķiet kas nepieklājīgs, svarīgi minēt Iļjas Kaminska problēmas ar dzirdi; vienīgais iemesls to minēt ir fakts, ka pats autors ar tām ne reizi vien skaidrojis savu rakstīšanas veidu un savas dzejas skanisko izteiksmi. Tulkotai/atdzejotai grāmatai neklājas skatīties zobos, taču grūti nenoturēties, neieraugoties angliskajā tekstā – šajā gadījumā var pārliecināties par atdzejotāja prasmīgi atrastu līdzvērtīgu izteiksmes līdzekļu klāstu, kas latviešu lasītāju tuvina dzejai, kas tapusi prāta un sirds ziņā tuvā telpā. Un, patiešām, dzejniekam un arī atdzejotājam sāp tas pats, kas lasītājiem. Tas padara šo darbu laikmetīgāku un aktuālāku. Kā būtu lasīt šo divdesmit gadus pēc kara?

Tulkotājs, atdzejotājs, publicists un rakstnieks ILMĀRS ZVIRGZDS


Kara laika literatūras pērle redzīga un jutīga meistara darinātā ietvarā. Iļjas Kaminska dzejas krājums “Kurlā republika” sākas ar apdullinošu šāvienu pilsētas laukumā, un lasītājs vienā mirklī izrādās nonācis pasaulē bez skaņas, kurli mēmas nosacītības slazdā, kur norisinās mistērija divos cēlienos.

Laikā, kad valda militārā spēka pomps, plosās nāves karnevāls, “Kurlā republika” ļauj izgaismot katram paša iekšējos orientierus. Atdzejotājam ir izdevies panākt līdzpārdzīvojumu.

Dzejnieks un atdzejotājs PĒTERIS DRAGUNSCopyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA

Please publish modules in offcanvas position.