DZEJA

"Kā pirms pērkona"

IZDEVĒJS: Pētergailis

AUTORS: Māris Salējs

MĀKSLINIECE: Inguna Cepīte
(vāka un titulu dizainam izmantoti Māra Salēja zīmējumi)

REDAKTORE: Ingmāra Balode

ANOTĀCIJA: Māra Salēja ceturtā grāmata ir tapusi, šķiet, tajā laikā un telpā, kurā mērvienībām zūd jēga. Un tikai pierakstīt ieradusies šurp – kur ir toņi un pārejas, siltuma un stundu mērvienības un kur pat mūziku iespējams uz brīdi piestiprināt lapām. Kāds skaitīs motīvus, kāds runās dzejoļus, kāds gribēs dzirdēt vienu un pusbalsī, kāds – spilgtu un īsu kliedzienu tumsā. Kāds – pirmoreiz ieraudzīt debesis kustamies visā augumā. Un tas te ir – nebaidoties vārdu lieluma vai sīkuma.
-Ingmāra Balode

Lasīt tālāk: "Kā pirms pērkona"

"Zāles pret nemirstību"

IZDEVĒJS: Neputns

AUTORS: Ronalds Briedis

MĀKSLINIECE: Zane Ernštreite

REDAKTORI: Māris Salējs, Liepa Rūce

ANOTĀCIJA: Māris Salējs norāda: “Zāles pret nemirstību” ir smalks un gudrs stāsts dzejā par Austrumiem mūsu, rietumnieku, uztverē. Izsmalcināti eksotiskais, sensenais, modernizētais, kliedzoši indīgos popkultūras ziedos saplaukušais – brīžiem savijas apdullinošā priekšstatu jūklī, brīžiem atsedz kādu ainu, kas prātam liek uz brīdi apklust un pamirt atklāsmē.”

Lasīt tālāk: "Zāles pret nemirstību"

"Krekls"

IZDEVĒJS: Neputns

AUTORS: Ruta Štelmahere

MĀKSLINIECE: Anna Aizsilniece

REDAKTORS: Jānis Rokpelnis

ANOTĀCIJA: Krājumā „ Krekls”, kas tapis pēdējo četru gadu laikā, ir daudz ūdeņu un audeklu, varbūt neapzināti esmu mēģinājusi attaisnot nepiepildīto tekstilmākslinieces aicinājumu. Šķietami rāmā ikdiena, nedaudz sirreālas sadzīves ainiņas, dienu mežģīnes un mierīgā upe plaisā no gaisā jaušamā sprieguma. Iespējams, aiz upes līkuma un egļu jaunaudzes dun ne vien drīzie pavasara pali, bet nekad īsti nenorimušie kari. Sieviete manā krājumā vienlaikus tamborē mežģīnes, auž kāzu kleitu un bruņukreklu savam mīļotajam, meklējot patvērumu sev un ievainotajai pasaulei.

Lasīt tālāk: "Krekls"

"Ugunsnedrošs pulss"

IZDEVĒJS: Jāņa Rozes apgāds

AUTORS: Edvīns Raups

MĀKSLINIECE: Gita Treice

ANOTĀCIJA: Dzejoļu krājums “Ugunsnedrošs pulss”- grāmata, kas tapusi lēnām vairāku gadu garumā, rūpīgi atliekot malā ikvienu dzejoli, kam piemīt kāda īpaša dzirksts, bet kas nespēja iekļauties iepriekšējos dzejas krājumos. Rūpīgi pārdomātā krājuma uzbūve ļauj nojaust, ka dzejnieks vēlējies parādīt kādas dvēseles dzīves līkločus, kuros netrūkst ne vairākkārtīgas piedzimšanas, ne vairākkārtīgas nomiršanas, grāmatas noslēgumā sasniedzot to pašu punktu, ar ko viss sākās.

Lasīt tālāk: "Ugunsnedrošs pulss"

“Uz balkona / bet ja visu laiku...”

IZDEVĒJS: Dienas Grāmata

AUTORS: Juris Kronbergs

MĀKSLINIEKS: Egils Kronbergs

REDAKTORS: Guntars Godiņš

ANOTĀCIJA: Jura Kronberga jaunāko dzejoļu grāmata "Uz balkona / bet ja visu laiku..." ir divi dzejas krājumi vienos vākos. Grāmatas pirmo daļu, pirmo krājumu, veido liels dzejoļu cikls “Uz balkona” (2015). Tas ir psiholoģiski filozofisks, eksistenciāls protagonista (tātad jebkura indivīda, personības) tēlojums – mēs visi esam daļa no Visuma, bet tai pašā laikā esam neizbēgami vieni. Savukārt, grāmatas otrā daļā, krājumā “bet ja visu laiku...”, apkopoti gan agrāk nepublicētie, gan arī laikrakstos un žurnālos no 2000. līdz 2016. gadam publicētie dzejoļi. Šī daļa ved dzejnieka pasaulē, atklājot viņa "dabu" gan tematiski, gan stilistiski. Jura Kronberga jaunā, jubilejas, dzejoļu grāmata lasītājam atklāj dzejnieku “pilnā augumā”, kā tas arīdzan pienākas apaļu jubileju reizēs.

Lasīt tālāk: “Uz balkona / bet ja visu laiku...”