Īsā intervija ar Laligabas pretendenti nominācijā “Labākais oriģināldarbs bērniem” – Leldi Stumbri.


1. Kāpēc cilvēki lasa? Cilvēki ir ārkārtīgi ziņkārīgi, un literatūra ir vienīgais veids, kā var uzzināt, ko cilvēki (varoņi) domā un kā viņi jūtas. Laba literatūra rada vēl citas un citas pasaules un tās vienmēr paliktu slēgtas, ja netiktu atvērta grāmata. Grāmatas iemāca cilvēkam domāt pašam, iemāca arī izteikties. Grāmatu lasīšana ir viens no labākajiem atpūtas veidiem – nekas netraucē, cilvēks ar grāmatu ir viens, neviens tevis lasīto neinterpretē, tikai tu pats, un tas ir ļoti labi.

2. Ar ko (un vai vispār) atšķiras cilvēks, kas lasa, no cilvēka, kurš nelasa? Cilvēks, kurš lasa grāmatas, spējīgs saprast un analizēt, cilvēkam kā domājošai būtnei tas ir ļoti svarīgi. Cilvēks, kurš nelasa, veiksmīgāk vai neveiksmīgāk vienkārši saliek puzli vai klucīšus, ko vēlāk nosauc par savu dzīvi, un brīnās, kādēļ tā bijusi tik garlaicīga.

3. Kā lai izglābj cilvēku, kurš nelasa? Laikam jau vienkārši jāiedod viņam grāmata. Kāda, kas atbilst tā brīža situācijai.

4. Ar ko literatūra atšķiras no dzīves? Ne ar ko tā neatšķiras. Rakstnieks savu darba balsta uz savu reālo dzīves pieredzi pat tad, ja raksta fantastiku. Vienkārši grāmatā ir tā unikālā iespēja izlasīt un aptvert visu mierīgi, nesteidzoties, ar garšu.

5. Vai lasot cilvēks kļūst labāks? Lasot cilvēks kļūst labāks, protams. Apgarotāks, gudrāks, līdzjūtīgāks, skaistāks, plašāks, tuvāks...

6. Kur un kad ir vislabāk lasīt? Vienatnē, klusumā, siltumā, blakus telpā, miermīlīgi skan Radio Klasika...

7. Kāpēc jālasa Latvijas literatūra? Lai saprastu Latviju un pēc tam – pasauli. Tas ir kā pianistam, kuram vispirms jāiemācās spēlēt gammas un etīdes, bet pēc tam var ķerties klāt Šopēnam. Bez Latvijas nav pasaules.

8. Vai visi rakstnieki ir introverti? Tā šķiet, kaut gan noteikti nepazīstu visus rakstniekus, tomēr rakstnieka darbs, kas pieprasa vienatni un iedziļināšanos, laikam arī iespaido viņa raksturu.

9. Vai tu rakstītu arī tad, ja neviens nelasītu? Diez vai... To var darīt jaunībā, kad „viņi neko nesaprot”, tomēr, ja arī brieduma gados tevi neviens negrib lasīt, tad gan kaut kas nogājis greizi. Cilvēks grib redzēt sava darba augļus un dzirdēt, ko par tiem saka un domā līdzcilvēki, tas ir tikai dabiski.

10. Kas ir labākā autora atslēga uz bērna sirdi? Uztvert bērnu kā līdzvērtīgu indivīdu un aptvert, ka bērnam VISS ir svarīgi.

Foto: LALIGABA publicitātes attēls
Vizuālais dizains: Katrīna Vasiļevska


Copyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA