Īsā intervija ar pretendenti Latvijas Literatūras gada balvai nominācijā “Labākais prozas darbs” – Janu Egli.


1. Kāpēc cilvēki lasa? Cilvēki lasa dažādu iemeslu dēļ. Lai gūtu informāciju. Lai izdzīvotu emocijas, kuru viņiem pietrūkst realitātē, nonāktu vietās, kur nekad nav bijuši. Lai relaksētos, aizbēgtu no savas ikdienas. Lai baudītu skaistu, bagātu un prasmīgi pielietotu autora vai tulkotāja valodu. Lai būtu, par ko parunāt ar labu draugu. Lai identificētos. Lai iejustos atšķirīgajā un mēģinātu to izprast. Un tā tālāk.

2. Ar ko (un vai vispār) atšķiras cilvēks, kas lasa, no cilvēka, kurš nelasa? Man šķiet, ka atšķiras. Tie, kuri lasa, spēj stundām virpināt garas un bezjēdzīgas sarunas bez jebkādas praktiskas nozīmes. Bieži vien viņu valoda ir tik piesātināta dīvainiem vārdiem un grūti uztveramiem izteicieniem, ka normāli cilvēki viņus nesaprot.

3. Kā lai izglābj cilvēku, kurš nelasa? Tos, kuri nelasa, glābj tāpat, kā tos, kuri lasa. Vislabāk ir uzreiz zvanīt 112.

4. Ar ko literatūra atšķiras no dzīves? Literatūra no dzīves pārāk neatšķiras. Tās viena otru lieliski papildina. Rakstot reizēm pat mēdz sajukt – kur dzīve, kur literatūra.

5. Vai lasot cilvēks kļūst labāks? Lasot noteikti labāki kļūst cilvēki, kuri būtu kļuvuši labāki arī nelasīdami. Bet varbūt lasīšanu izvēlas tieši tie, kuriem ir tendence kļūt labākiem? Es nezinu.

6. Kur un kad ir vislabāk lasīt? Bērnībā es lasīju, uzrāpusies kokā pie Mācītāja dīķa. Toreiz tur bija vislabāk, bija viena tāda ērta žākle, kur noslēpties. Tagad gan patīk lielā, mīkstā krēslā, kur var ievilkt kājas, ietīties pledā un palaisties slīpi, ja sagribas.

7. Kāpēc jālasa Latvijas literatūra? Latvijas literatūra ir jālasa tāpēc, ka tā ir ļoti daudzveidīga, interesanta, emocionāla, aizraujoša un augstvērtīga. Tā stāsta par mums pašiem, par mūsu kopīgo spēku un ievainojamību, balstoties uz atsevišķu indivīdu likteņiem gan pagātnē, gan šodienā.

8. Vai visi rakstnieki ir introverti? Introvertam pēc definīcijas ir vajadzīgs daudz laika vienatnē, lai sevī apstrādātu saņemto informāciju, ārpasaules iespaidus un savu reakciju uz tiem. Jā, visi rakstnieki ir introverti.

9. Vai tu rakstītu arī tad, ja neviens nelasītu? Tā ir bijis jau gadiem, gandrīz visu mūžu esmu rakstījusi, un daudz ko no tā neviens joprojām nav lasījis. Domāju, ka tas nepāries.

10. Vai ir taisnība, ka autori bieži izmanto literatūru, lai kaut ko “norakstītu no sevis nost”? To vislabāk zina katrs rakstnieks pats par sevi. Man ir tā, ka man gribas izstāstīt stāstus. Un tie stāsti patiešām spiež, niez un duras, kamēr nav uzrakstīti (norakstīti nost). Un arī rakstot spiež. Un dažreiz vēl pēc tam.

Foto: LALIGABA publicitātes attēls
Vizuālais dizains: Katrīna Vasiļevska


Copyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA