Īsā intervija ar pretendentu Latvijas Literatūras gada balvai nominācijā “Labākais oriģināldarbs bērniem” – Uldi Ausekli.


1. Kāpēc cilvēki lasa? Nekas cits gudrāks nav radīts, kam būtu tik izcila loma cilvēces gaitā un katra atsevišķa cilvēka dzīvē.

2. Kā lai izglābj cilvēku, kurš nelasa? Diez vai īpaši jāglābj. Pats izglābsies, kad nejauši vai jauši viņa rokās nonāks viņam nepieciešama grāmata.

3. Ar ko literatūra atšķiras no dzīves? Abas patstāvīgas personības, tikai abām viena asinsrite.

4. Vai lasot cilvēks kļūst labāks? Citādāks. Reizēm zinošāks un domīgāks, reizēm apjukušāks, reizēm neatkarīgāks, reizēm iedvesmojošāks.

5. Kur un kad ir vislabāk lasīt? Noteiktu laiku un vietu nezinu. Visur. Tikko tavās rokās savdabīga grāmata. Vislabāk uzreiz, vislabāk vienatnē. Bet, lasot ko interesējošu, var arī pūlī radīt vienatni.

6. Kāpēc jālasa Latvijas literatūra? Latvijas literatūra ir ļoti talantīga, tikai ne vienmēr pienācīgi saulītē celta latviešu raksturu dēļ. Tā devusi un dod viscerīgākās cerības latviešu valodai, tautas izjūtai un vienlaikus Latvijai.

7. Vai visi rakstnieki ir introverti? Noteikti ne. Rakstnieki ilgi neturas vienā plauktiņā, agri vai vēlu aizspurdz kā putni savos padebešos.

8. Vai tu rakstītu arī tad, ja neviens nelasītu? Laikam jā. Ir gadījies.

9. Kas ir labākā autora atslēga uz bērna sirdi? Šķiet, būt dabiskam, būt pašam, stipram vai vājam, bet pašam visās niansēs, neizliekoties. Un labi jāpieskata savi pirksti, lai kāds pēkšņi nepaceltos par augstu.

Foto: LALIGABA publicitātes attēls
Vizuālais dizains: Katrīna Vasiļevska


Copyright © 2025 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA