1. Kāpēc cilvēki lasa? Cilvēki ir ārkārtīgi ziņkārīgi, un literatūra ir vienīgais veids, kā var uzzināt, ko cilvēki (varoņi) domā un kā viņi jūtas. Laba literatūra rada vēl citas un citas pasaules un tās vienmēr paliktu slēgtas, ja netiktu atvērta grāmata. Grāmatas iemāca cilvēkam domāt pašam, iemāca arī izteikties. Grāmatu lasīšana ir viens no labākajiem atpūtas veidiem – nekas netraucē, cilvēks ar grāmatu ir viens, neviens tevis lasīto neinterpretē, tikai tu pats, un tas ir ļoti labi.

2. Ar ko (un vai vispār) atšķiras cilvēks, kas lasa, no cilvēka, kurš nelasa? Cilvēks, kurš lasa grāmatas, spējīgs saprast un analizēt, cilvēkam kā domājošai būtnei tas ir ļoti svarīgi. Cilvēks, kurš nelasa, veiksmīgāk vai neveiksmīgāk vienkārši saliek puzli vai klucīšus, ko vēlāk nosauc par savu dzīvi, un brīnās, kādēļ tā bijusi tik garlaicīga.

3. Kā lai izglābj cilvēku, kurš nelasa? Laikam jau vienkārši jāiedod viņam grāmata. Kāda, kas atbilst tā brīža situācijai.

4. Ar ko literatūra atšķiras no dzīves? Ne ar ko tā neatšķiras. Rakstnieks savu darba balsta uz savu reālo dzīves pieredzi pat tad, ja raksta fantastiku. Vienkārši grāmatā ir tā unikālā iespēja izlasīt un aptvert visu mierīgi, nesteidzoties, ar garšu.

5. Vai lasot cilvēks kļūst labāks? Lasot cilvēks kļūst labāks, protams. Apgarotāks, gudrāks, līdzjūtīgāks, skaistāks, plašāks, tuvāks...

6. Kur un kad ir vislabāk lasīt? Vienatnē, klusumā, siltumā, blakus telpā, miermīlīgi skan Radio Klasika...

7. Kāpēc jālasa Latvijas literatūra? Lai saprastu Latviju un pēc tam – pasauli. Tas ir kā pianistam, kuram vispirms jāiemācās spēlēt gammas un etīdes, bet pēc tam var ķerties klāt Šopēnam. Bez Latvijas nav pasaules.

8. Vai visi rakstnieki ir introverti? Tā šķiet, kaut gan noteikti nepazīstu visus rakstniekus, tomēr rakstnieka darbs, kas pieprasa vienatni un iedziļināšanos, laikam arī iespaido viņa raksturu.

9. Vai tu rakstītu arī tad, ja neviens nelasītu? Diez vai... To var darīt jaunībā, kad „viņi neko nesaprot”, tomēr, ja arī brieduma gados tevi neviens negrib lasīt, tad gan kaut kas nogājis greizi. Cilvēks grib redzēt sava darba augļus un dzirdēt, ko par tiem saka un domā līdzcilvēki, tas ir tikai dabiski.

10. Kas ir labākā autora atslēga uz bērna sirdi? Uztvert bērnu kā līdzvērtīgu indivīdu un aptvert, ka bērnam VISS ir svarīgi.

Foto: LALIGABA publicitātes attēls
Vizuālais dizains: Katrīna Vasiļevska


1. Kāpēc cilvēki lasa? Cilvēki lasa, meklējot mierinājumu, atbildes uz sev svarīgiem jautājumiem un/vai piedzīvojumu. Grāmatas ir citas pasaules, kuras atdzīvojas, kad tās lasa.

2. Ar ko (un vai vispār) atšķiras cilvēks, kas lasa, no cilvēka, kurš nelasa? Lasošs cilvēks ir domājošs cilvēks, kas spēj uzdot jautājumus, šaubīties, just līdzi un mainīties. Nelasošs bieži vien ir ieslēgts pats savā mazajā pasaulē, kurā neiekļūst jauni iespaidi, lielas domas un jautājumi.

3. Kā lai izglābj cilvēku, kurš nelasa? Diez vai kāds būtu jāglābj glābšanas vārdā. Var mēģināt atrast ceļu caur tādu grāmatu, kas uzrunātu tieši šo cilvēku.

4. Ar ko literatūra atšķiras no dzīves? Literatūra atspoguļo dzīvi. Tas var būt cerīgs un gaišs atspulgs, bet var būt arī drūms un nomācošs – atkarībā no dvēseles vajadzībām.

5. Vai lasot cilvēks kļūst labāks? Lasot cilvēks kļūst nevis labāks, bet citādāks. Grāmata var kļūt par kārtējo pieredzi un iespēju pastarpināti ieraudzīt vai piedzīvot ko tādu, kas reālajā dzīvē nebūtu iespējams. Un tad, kad lasītājs sāk mainīties, viņš var izlemt, kā izmantot šo jauniegūto pieredzi.

6. Kur un kad ir vislabāk lasīt? Jālasa, kad gribas, un tas jādara tur, kur ir iespēja.

7. Kāpēc jālasa Latvijas literatūra? Jālasa tā literatūra, kas patīk. Lasot Latvijas literatūru, var noskaidrot, kas tieši tajā uzrunā, jo tā ir tapusi mums līdzās un ir daļa no mūsu kultūras.

8. Vai visi rakstnieki ir introverti? Diez vai visi. Bet, manuprāt, rakstīšanai ir nepieciešama krietna deva introvertuma, jo tā ir iekšējā monologa un iztēles procesu degviela.

9. Vai tu rakstītu arī tad, ja neviens nelasītu? Jā. Rakstīšana man sagādā prieku, tā ir mana spēle.

10. Kas ir labākā autora atslēga uz bērna sirdi? Godīgums un izturēšanās kā pret līdzvērtīgu. Labs stāsts ir ne tikai pasakains, aizraujošs un negaidīts, bet arī patiess – bez izvairīšanās un izlikšanās, ka viss allaž ir labi.

Foto: LALIGABA publicitātes attēls
Vizuālais dizains: Katrīna Vasiļevska


1. Kāpēc cilvēki lasa? Nekas cits gudrāks nav radīts, kam būtu tik izcila loma cilvēces gaitā un katra atsevišķa cilvēka dzīvē.

2. Kā lai izglābj cilvēku, kurš nelasa? Diez vai īpaši jāglābj. Pats izglābsies, kad nejauši vai jauši viņa rokās nonāks viņam nepieciešama grāmata.

3. Ar ko literatūra atšķiras no dzīves? Abas patstāvīgas personības, tikai abām viena asinsrite.

4. Vai lasot cilvēks kļūst labāks? Citādāks. Reizēm zinošāks un domīgāks, reizēm apjukušāks, reizēm neatkarīgāks, reizēm iedvesmojošāks.

5. Kur un kad ir vislabāk lasīt? Noteiktu laiku un vietu nezinu. Visur. Tikko tavās rokās savdabīga grāmata. Vislabāk uzreiz, vislabāk vienatnē. Bet, lasot ko interesējošu, var arī pūlī radīt vienatni.

6. Kāpēc jālasa Latvijas literatūra? Latvijas literatūra ir ļoti talantīga, tikai ne vienmēr pienācīgi saulītē celta latviešu raksturu dēļ. Tā devusi un dod viscerīgākās cerības latviešu valodai, tautas izjūtai un vienlaikus Latvijai.

7. Vai visi rakstnieki ir introverti? Noteikti ne. Rakstnieki ilgi neturas vienā plauktiņā, agri vai vēlu aizspurdz kā putni savos padebešos.

8. Vai tu rakstītu arī tad, ja neviens nelasītu? Laikam jā. Ir gadījies.

9. Kas ir labākā autora atslēga uz bērna sirdi? Šķiet, būt dabiskam, būt pašam, stipram vai vājam, bet pašam visās niansēs, neizliekoties. Un labi jāpieskata savi pirksti, lai kāds pēkšņi nepaceltos par augstu.

Foto: LALIGABA publicitātes attēls
Vizuālais dizains: Katrīna Vasiļevska


1. Kāpēc cilvēki lasa? Jo nevar paciest realitāti, tāpēc cenšas aizbēgt no tās.

2. Ar ko (un vai vispār) atšķiras cilvēks, kas lasa, no cilvēka, kurš nelasa? Cilvēks, kurš lasa, vairāk dzīvo savā galvā.

3. Kā lai izglābj cilvēku, kurš nelasa? Uzdāvinot viņam piemērotu grāmatu.

4. Ar ko literatūra atšķiras no dzīves? Literatūrā dzīves haoss nonāk, sakārtots uztveramās formās, un ļauj uz to paskatīties no malas.

5. Vai lasot cilvēks kļūst labāks? Ja nu vienīgi uz to brīdi, kad lasa.

6. Kur un kad ir vislabāk lasīt? Visur, kur un kad pagadās, ignorējot savus pienākumus un apkārtējos cilvēkus.

7. Kāpēc jālasa Latvijas literatūra? Ar kaut ko taču jānodarbojas brīžos, kad visas jaunās igauņu grāmatas izlasītas.

8. Vai visi rakstnieki ir introverti? Katram rakstniekam galvā norisinās intensīva iekšējā dzīve, domāju, ka bez tās nav iespējams būt par rakstnieku. Tāpēc sliecos uzskatīt, ka jā – visi rakstnieki ir vairāk vai mazāk izteikti introverti.

9. Vai tu rakstītu arī tad, ja neviens nelasītu? Jau iedomājoties vien, ka neviens nelasītu manu atbildi uz šo jautājumu, man burtiski nolaižas rakstāmspalva.

10. Kas ir labākā autora atslēga uz bērna sirdi? Vecāki, kas prot lasīt.

Foto: LALIGABA publicitātes attēls
Vizuālais dizains: Katrīna Vasiļevska


Copyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA