

Gundega Šmite. Foto: Kristaps Kalns
AUTORE: Gundega Šmite
DARBA NOSAUKUMS: “Koncerts stāstos”
IZDEVNIECĪBA: Jāņa Rozes apgāds
REDAKTORE: Dace Vīgante
MĀKSLINIECE: Gita Treice
SPEKTROGRAMMAS: Dimitris Maronidis
ANOTĀCIJA:
Vārdi un teikumi uzbur skaniskas ainavas, skaņas un melodijas savijas vārdos, autores dzīvā balss pārvēršas attēlos. Komponējot mūziku, Gundega Šmite nemēdz izmantot klasiskās mūzikas formas, bet ļauj muzikālajām idejām brīvi plūst, savukārt viņas literārās ierosmes iedzīvojas klasiskās mūzikas formās. Līdzīgi kā stāsti ar katru rindkopu izgaismo jaunas šķautnes vēstījumā, ieklausīšanās skaņā ļauj pamanīt arvien dziļākas dimensijas. Grāmatas vizuālā noformējuma pamatā ir spektrogrammas – autores balsī ierunātu stāstu nosaukumu vizuāls atveids, kas ļauj ieskatīties skaņas iekšienē un ieraudzīt smalko virsskaņas tīklojumu. Tā ir vārdu noslēpumainā karte un reizē arī skanējuma precīzs, fizikāls atveidojums.
PAR AUTORI:
Gundega Šmite (1977) ir klasiskās laikmetīgās mūzikas komponiste, muzikoloģe un pedagoģe, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas Akadēmijas docētāja, vairāku kompozīcijas meistarklašu vadītāja. Vairākus gadus bijusi Latvijas Komponistu savienības valdes priekšēdētāja un jaunās mūzikas festivāla “Arēna” mākslinieciskā vadītāja. Viņas mūzika tiek regulāri atskaņota gan Latvijā, gan ārvalstīs. Viņa ir sadarbojusies ar Latvijas, Berlīnes, Zviedrijas radio kori, BBC Singers, Stokholmas saksofonu kvartetu, Ensemble Lucilin (Beļģija), BIT20 (Norvēģija), Dissonart ensemble (Grieķija) u. c. Ieguvusi Lielo Mūzikas balvu (2020) kategorijā “Gada jaundarbs”. 2013. gadā aizstāvējusi doktora disertāciju par dzejas un mūzikas mijiedarbi latviešu laikmetīgajā kormūzikā. Kopš 2012. gada līdzās Latvijai par savām mājām sauc arī Grieķiju. Jau kopš bērnības viņa ir meklējusi radošu izpausmi literatūrā un savas literārās iemaņas slīpējusi Literārajā akadēmijā un “Satori” autoru nometnēs. Literatūrā Gundega debitēja 2022. gada nogalē ar miniatūru krājumu “Grieķu svīta”, kas tika nominēts arī Latvijas Literatūras Gada balvas debitantu garajā sarakstā. 2023. gadā nāca klajā arī viņas otra grāmata “Brīnišķā operas pasaule” ar Artas Ozolas-Jaunarājas ilustrācijām, savukārt 2024. stāstu krājums “Koncerts stāstos”.
EKSPERTU VĒRTĒJUMI
Brīnišķīgi ir tie gadījumi, kad jūti – autors darbā apvieno vairākas savas kaislības. Šajā gadījumā – komponistes un rakstnieces pieredzes savijas cieši, ļaujot literatūras pasaulei saplūst ar mūzikas pasauli, kurā, gluži kā koncertā, katrs stāsts veido atsevišķu daļu vai skaņdarbu, kopā radot vienotu emocionālu un tematisku veselumu. Stāstos jūtama autores muzikālā domāšana, kas izpaužas niansētā valodā ar liriskām un poētiskām iezīmēm.
“Koncerts stāstos” ir neparasts un atsvaidzinošs krājums, kas piedāvā lasītājam gan baudīt literāri kvalitatīvus stāstus, gan aizdomāties par mūzikas un mākslas vietu mūsu dzīvē, īpaši uzrunājot tos, kuri novērtē starpdisciplināru pieeju mākslai un meklē literatūrā ko jaunu un atšķirīgu.
Dramaturģe un rakstniece RASA BUGAVIČUTE-PĒCE
Gundega Šmite debijas krājums “Grieķu svīta” pieteica viņu kā savdabīgu balsi mūsdienu Latvijas prozā – tādu, kas no mūzikas smeļas ne mazāk kā no literatūras un personiskās dzīves pieredzes. Jaunā grāmata vēl vairāk pastiprina šo saikni, autorei jau nosaukumā to piesakot kā koncertu. Un viņas ambiciozā iecere patiešām paceļ darbu pāri vienkāršam krājumam. Atsevišķie stāsti uzpeld un noplok, bet kopējā kompozīcija prasmīgi notur uzņemto ceļu, atstājot viegli smeldzīgu pēcgaršu pat pēc traģiskākajiem vēstījumiem. Īpaši jāizceļ “Sonāte diviem Nr. 1”, kas divdesmit lappusēs pamanās ietvert vesela romāna cienīgu stāstu.
Rakstnieks, tulkotājs, redaktors VILIS KASIMS
Komponiste Gundega Šmite, sajutusi aicinājumu izteikties arī vārdos, ienes mūzikas formas literatūrā, nekļūstot prozaiķe jēdziena tradicionālā izpratnē. Vislabāk par jauno grāmatu pasaka viņa pati nelielajā pēcvārdā, taču, jādomā, der arī lasītāja/klausītāja iespaidi. Sākuma variācijas ir skices, miniatūras, kas rada sievišķīgi maigas, smalkas noskaņu nianses, kurās jāprot ieklausīties un iejusties. Redzams, jūtams, ka tiek akcentētas skaņas un krāsas. Teksti tālāk izvēršas plašākās un sarežģītākās formās, tēlojot cilvēku jūtas un attiecības mūzikas izteiksmē, līdz kļūst par īstu div- un pat daudzbalsību, sacensību, cīņu starp tajā iesaistītajiem. Interesanta un novatoriska, manuprāt, izdevusies mākslu sintēze.
Tulkotāja RŪTA KARMA