

Gunārs Bībers. Foto: Ieva Salmane, žurnāls "Ir"
AUTORS: Gunārs Bībers
DARBA NOSAUKUMS: “Astoņas lekcijas par drāmu, traģēdiju un komēdiju, Ibsenu un Brehtu”
IZDEVNIECĪBA: Neputns
REDAKTORS: Raimonds Briedis
LITERĀRĀ REDAKTORE: Ligita Bībere
DIZAINS: Klāvs Priedītis
ANOTĀCIJA:
Gunāra Bībera “Astoņas lekcijas” ir daļa no viņa lasītā kursa “Drāmas teorija” aktieru specialitātes studentiem Latvijas Kultūras akadēmijā 2000. gadā, kad tās tika ierakstītas magnetofona kasetē nenoskārstai vajadzībai. 2020.–2021. gadā lekcijas tika atšifrētas un izveidots manuskripts, kas ietver lekcijas par drāmas kompozīcijas pamatelementiem, traģēdiju, komēdiju, drāmu, to specifiku un žanriem, kā arī divas ievadlekcijas par Henriku Ibsenu un Bertoltu Brehtu – diviem dramatiķiem, kuriem Bībers pievērsis īpašu uzmanību. Lekcijas ir studiju kursa daļa un vienlaikus – ieskats būtiskos jautājumos drāmas teorijā un vēsturē.
PAR AUTORU:
Gunārs Bībers (1931) – literatūrzinātnieks, kritiķis, profesors, filoloģijas doktors. Beidzis Latvijas Valsts universitātes Vēstures un filoloģijas fakultātes Latviešu valodas un literatūras nodaļu (1956). Strādājis par docētāju Latvijas Valsts universitātes (vēlāk Latvijas Universitātes) Filoloģijas fakultātē (1968–1985), Pedagoģijas fakultātē (1985–1991) un Latvijas Kultūras akadēmijā (1991–2011). Vairāku Latvijas filologu, rakstnieku, dzejnieku un literatūras zinātnieku paaudžu, bet arī latviešu aktieru, teātra un kino režisoru, dramaturgu, horeogrāfu un kultūras producentu skolotājs. Zinātnisko interešu lokā bijusi dramaturģija, tās vēsture, teorija un aktuālais process. Autors grāmatām “Latviešu padomju dramaturģija” (1976), “Gunāra Priedes dramaturģija” (1978), “Drāmas teorijas jautājumi” (1986) un “Astoņas lekcijas par drāmu, traģēdiju un komēdiju, Ibsenu un Brehtu” (2024).
Par savu pētniecisko darbību saņēmis daudzus nozīmīgus apbalvojumus, tostarp Triju Zvaigžņu ordeni un Latvijas Literatūras gada balvu par Mūža ieguldījumu.
EKSPERTU VĒRTĒJUMI
Atzīšos – es nevaru būt līdz galam objektīva, lasot un pārlasot fragmentus no šīs grāmatas, jo man vēl tika tā laime studēt pie Gunāra Bībera, tāpēc Raimonda Brieža apkopotos Bībera lekciju ierakstus es iztēlē burtiski dzirdu izskanam profesora pieklusinātajā, cieņpilnajā un viegli ironiskajā tonī. Šī ir ārkārtīgi vērtīga liecība aizejošā laika augstākās raudzes pedagogu darbam, jo Bībera lekcijas ir ne vien praktiski noderīgas jebkuram drāmas pratējam un interesentam, bet arī kultūrzināšanu blīvs skaidra un asa prāta datējums, kurā, ja vien esi gana uzmanīgs, vienas tēmas ietvaros spēsi izzināt ārkārtīgi daudz paralēlo, korelējošo līniju ar to. Būtu bezgalīgi skaisti, ja šādu grāmatu būtu vairāk.
Dramaturģe un rakstniece RASA BUGAVIČUTE-PĒCE
Šis Gunāra Bībera lekciju pieraksts ir unikāls pienesums Latvijas literatūrpētniecībā un arī lieliska iespēja iepazīties ar viņa pedagoģisko devumu, kas citādi būtu palicis tikai atmiņās un mutvārdu vēsturē. Grāmata nav nogludināta, tajā regulāri izskan garāmejošas piezīmes, atkāpes no materiāla, kā arī studentu un profesora smiekli – un, iespējams, tieši tāpēc šīs lekcijas šķiet īpaši vilinošas. Arī rakstītajā tekstā ir viegli sajūtams Bībera šarms, padarot to interesantu plašākai auditorijai, kas vienkārši vēlas paplašināt zināšanas par teātra mākslu.
Rakstnieks, tulkotājs, redaktors VILIS KASIMS
Unikāls dzīvas akadēmiskās lekcijas humanitārajās un mākslas zinātnēs žanra paraugs, tā dokumentācija ar kultūrvēsturisku nozīmi. Erudīta un izcila pedagoga konkrētai auditorijai (Latvijas Kultūras akadēmijas teātra aktiermākslas studentiem 2000. gada rudens semestrī) domāts vēstījums ar pirms digitalizācijas laikmeta auru. Aptver plašāku par grāmatas apakšvirsrakstā nosaukto estētisko kategoriju un personu loku, ietiecoties arī latviešu drāmas un teātra vēsturē. Veiksmīga akadēmiskas lekcijas kā gaistošas mākslas iemūžināšana, kur katra nodarbība kā nospriegots trīs dimensiju kognitīvs akts – domājot par drāmu, domājot par klausītāju, domājot par sevi un laiku ar spēcīgu cilvēciskās esības dramatisma izjūtu. Smalks un trāpīgs grāmatas redaktora – Gunāra Bībera studenta Latvijas Universitātē un kolēģa Latvijas Kultūras akadēmijā – literatūrzinātnieka Raimonda Brieža priekšvārds.
Literatūrzinātniece, filoloģijas doktore, Latvijas Universitātes profesore AUSMA CIMDIŅA