

Dace Bula. Foto: Ginta Zīverte
AUTORE: Dace Bula
DARBA NOSAUKUMS: “Literārās dabkultūras: Regīnas Ezeras zooproza ekokritiskā lasījumā”
IZDEVNIECĪBA: LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts
REDAKTORE: Inta Rozenvalde
DIZAINS: Klāvs Priedītis
ANOTĀCIJA:
Izdevums ir pirmais monogrāfijas apjoma pētījums ekokritikā. Tas pievēršas tam, kā Regīna Ezera (1930–2002) īsprozā rada dabkultūras – teksta pasaules, kurās daba nav tikai pasīvs fons vai vide notikumiem, kurās cilvēks un daba pastāv nevis līdzās, bet gan atgriezeniskā mijiedarbē.
PAR AUTORI:
Dace Bula (1960) ir latviešu LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošā pētniece. Zinātniskas publikācijas kopš 1985. gada. Pētījusi folkloras izmantojumu nacionālajā ideoloģijā un tautas nacionālās identitātes izpratnes tapšanā un attīstībā, folkloristikas metodiku un teorētiskos virzienus, Mangaļsalas zvejnieku kopienas dzīvi. Vairāku monogrāfiju autore: “Dziedātājtauta: Folklora un nacionālā ideoloģija” (2000), “Mūsdienu folkloristika: Paradigmas maiņa” (2011), “Latviešu folkloristika starpkaru periodā” (2014). Jaunākie pētījumi saistīti ar vides humanitārajām zinātnēm (“Dzīve līdzās ostai” (2022), “Mangaļsala – stāstos, bildēs, radurakstos” (2023)) un ekokritiku.
Par savu pētniecisko darbību saņēmusi Triju Zvaigžņu ordeni.
EKSPERTU VĒRTĒJUMI
Inovatīvs, apbrīnojami konsekvents Regīnas Ezeras zooprozas lasījums mūsdienu modernās ekokritikas teorētiski metodoloģiskajā centrējumā, pārliecinošs tā paraugdemonstrējums, pirmais monogrāfijas apjoma pētījums literārajā ekokritikā Latvijā. Būtisks pienesums latviešu literatūrteorētiskās domas un terminoloģiskās jaunrades attīstībā. Ieskicējot arī citu latviešu autoru pienesumu zooprozas tematikā un problemātikā, uzskatāmi atklāti Regīnas Ezeras kā posthumānisma ideju reprezentantes nopelni pretstatā literatūrā ierastajam antropocentriskajam pasaules redzējumam. Postantropocentriskā jeb posthumānistiskā pieeja un literārās dabkultūras princips spilgti manifestējas arī monogrāfiju noslēdzošajā “Rādītājā”, kur alfabētiskā secībā vienotā veselumā apvienots personu, zinātniskās terminoloģijas un grāmatā piesaukto dzīvnieku rādītājs (piemēram, Adamsone Džoni, alegorija, alnis, apokalipse, Ārmstrongs Filips, balodis, Balodis Andrejs, blusa, Baraidori Rosi, cūka, Čākurs Jānis, un tml.).
Literatūrzinātniece, filoloģijas doktore, Latvijas Universitātes profesore AUSMA CIMDIŅA
Ekokritikas pamatā ir apziņa, ka cilvēka tieksme uzlūkot dabu un dzīvniekus kā patēriņa resursu ir fundamentāli nepareiza, turklāt tai nav nākotnes. Šāda apziņa ir nolasāma arī Regīnas Ezeras daiļradē, un tieši to Dace Bula pēta savā monogrāfijā – Latvijas literatūrzinātnē pirmajā apjomīgajā pētījumā, kurā kā centrālā metode izmantota ekokritikas pieeja. Bula piedāvā jaunu, būtisku Ezeras darbu, jo īpaši zooprozas, interpretāciju, paralēli iepazīstinot lasītāju ar vides zinātnē un ekokritikas attīstībā nozīmīgām balsīm, sākot ar Reičelu Kārsoni līdz Donnai Haravejai, un meklējot jaunus vārdus un terminu atveidi, lai latviešu valodā arī turpmāk varētu reflektēt un diskutēt par ekoloģijas jautājumiem un to atainojumu mākslā. Šī nav sausa literatūrzinātne, kas uzrunās tikai jomas entuziastus, bet starpdisciplinārs, laikmetīgs pētījums lasītājiem ar atvērtu prātu un sirdi.
Dzejniece un publiciste KATRĪNA RUDZĪTE
Daces Bulas pētījums par dabkultūru Regīnas Ezeras darbos ir no tām grāmatām, kas kādam agri vai vēlu ir obligāti jāuzraksta, lai uz papīra fiksētu dažādos aktuālos jautājumus, kas jau kādu laiku virmo gaisā. Ekokritika ir viens no intriģējošākajiem 20. gadsimta beigu un 21. gadsimta sākuma literatūrkritikas virzieniem, kas piedāvā palūkoties uz literatūras vēsturi un tagadni citām acīm – ne vairs antropocentriski, bet iejūtoties dzīvnieka ādā un jutīgi diagnosticējot cilvēka un dabas attiecību dinamiku. “Literārās dabkultūras” noformulē un izdiskutē dažādus būtiskus un aizraujošus ekokritikas jautājumus, piemēram, vai vispār ir iespējams izvairīties no antropomorfisma – cilvēka patības nospieduma pasaules atspoguļojumā, un kā pietuvoties citbūtnes pieredzei un subjektivitātei. Darbs atbilst augstiem akadēmiskiem standartiem, sniedz lielu ieguldījumu terminradē un caur bagātīgo atsauču tīklu parāda bagātīgo ekokritikas tradīciju, tādējādi kalpojot par ceļvedi jauniem pētniekiem. Vienlaikus grāmata ir aizraujoša gremdēšanās Ezeras prozā, piesātināta ar interesantiem piemēriem, kas atgādina par Ezeras apbrīnojamo vērīgumu, spilgto iztēli un nekad nezūdošo humora izjūtu un ironiju.
Literatūras kritiķe un pētniece ANDA BAKLĀNE