“Draugi un kaimiņi”


Sanita Reinsone. Foto: Ginta Zīverte

AUTORE: Sanita Reinsone

DARBA NOSAUKUMS: “Draugi un kaimiņi”

IZDEVNIECĪBA: Jāņa Rozes apgāds

REDAKTORE: Sigita Kušnere 

ILUSTRĒJUSI: Aleksandra Runde 

 

ANOTĀCIJA: 

Tas ir delverīgs pieaugšanas stāsts, kura darbība norisinās kādā Latvijas mazpilsētā 20. gadsimta deviņdesmito gadu sākumā. Labākās draudzenes, gadus desmit vienpadsmit vecas meitenes, brīvo laiku labprāt pavada pļavas nostūrī zem lielā vītola zariem – Džungļos. Tā ir gan interesanta vieta rotaļām, gan patvērums brīžos, kad dzīve mājās kļūst neizturama. Pilsētas vadība iecerējusi Džungļu vietā būvēt fabriku. Džungļi jāglābj! Glābšanas misija izvēršas ne gluži kā paredzēts, taču tās laikā draudzenes iepazīst ne tikai savus kolorītos kaimiņus, bet daudz vairāk uzzina arī par sevi.

 

PAR AUTORI: 

Sanita Reinsone (1981) – latviešu folkloras, dzīves stāstījumu un digitālo humanitāro zinātņu pētniece, asociētā tenūrprofesore Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātē, Latviešu folkloras krātuves Autobiogrāfiju krājuma izveidotāja. Savākusi un apkopojusi meža meitu dzīvesstāstus, kas 2015. gadā publicēti grāmatā “Meža meitas”. Bērnu literatūrā debitējusi 2016. gadā ar grāmatu “Kus mul patarei! Kā Igaunijas leļļi bēga uz Latviju”, 2024. gadā izdota otrā grāmata bērniem “Draugi un kaimiņi”.

 

EKSPERTU VĒRTĒJUMI

Spraigs, aizraujošs, nemoralizējošs piedzīvojumu stāsts par draudzību, dabas aizsardzību, mērķtiecību un savu sapņu ticības spēku. Autorei piemīt viss, kas nepieciešams kvalitatīvas bērnu literatūras rakstīšanai – viņa saprot bērnus, nevairās no mūsdienu realitātes izaicinājumiem un lieliski strādā ar valodu.

Dzejniece un publiciste KATRĪNA RUDZĪTE

 

Sanita Reinsone prot uzklausīt dzīvesstāstus un tajos iedziļināties. Būdama triju bērnu māmiņa, viņa prot aizraujoši un iedvesmojoši stāstīt un rakstīt bērniem, rādot, kā desmitgadīgas meitenes drosmīgi uzņemas aizstāvēt vispirms pašas savas intereses, un, to darot, iesaista un tuvāk iepazīst savas nelielās ielas kaimiņus – viņu jaukās un ne tik jaukās puses, klupdamas, krizdamas, bet neatlaidīgi. Tā ir dabiskā pagājušā gadsimta beigu bērnība mazpilsētā, dabas tuvumā, daudz laika vadot draugu pulciņā, tā nonākot līdz pavisam nopietnam pasākumam, ko par spīti grūtībām izdodas arī veiksmīgi īstenot. Šie bērni ir uz pusaudzības sliekšņa, mācās paši pastāvēt dzīvē uz brīžiem skumīga savu vecāku ģimeņu dzīves fona. Humora izjūta, draudzība, apņēmība, apķērība, baiļu pārvarēšana ir meiteņu drošais balsts viņu pieaugšanā.

Tulkotāja RŪTA KARMA

 

Īstas, pilnasinīgas bērnības garša, kurai pāri pārklāta 90-to gadu nostalģija. Jo es zinu, kā ir nobrāzt ceļus pret akmentiņgrumbuļainu asfaltu, es zinu, kā garšo pieneņu piena noķepušas rokas, es zinu, kā ir stāvēt pie kaimiņbērnu dzīvokļu durvīm, zvanīt zvana pogu un izmisīgi cerēt, ka vecāki ļaus viņu atvasēm nākt ārā ar mani spēlēties. Un man patīk, ka par to laiku – manas bērnības laiku vieglā un nepiespiestā, un uz sapņu piepildīšanu tendētā veidā tiek vēstīts mūsdienu mazajiem cilvēkiem. Grāmata atgādina, ka bērniem nekas no svarīgā, kas notiek ap viņiem, nepaslīd garām, kā arī klusi piemetina – ja tu par kaut ko no sirds dedz, tad cīnies par savu taisnību līdz uzvarošam galam. Un tieši tādai jābūt literatūrai bērniem – kas it kā paķer pie rokas un velk līdzi piedzīvojumos.

Dramaturģe un rakstniece RASA BUGAVIČUTE-PĒCE


Copyright © 2025 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA

Please publish modules in offcanvas position.