“Lu-Lū un Eņģelis”
- Laligaba


Dace Rukšāne. Foto: Ginta Zīverte
AUTORE: Dace Rukšāne
DARBA NOSAUKUMS: “Lu-Lū un Eņģelis”
IZDEVNIECĪBA: Zvaigzne ABC
REDAKTORS: Vilis Kasims
VĀKA DIZAINS: Vita Lēnerte; izmantota Līgas Ķempes glezna
ANOTĀCIJA:
Anda Burve-Rozīte pa romānu raksta:
“Daces Rukšānes smaržu triloģijas jaunākā grāmata “Lu-Lū un Eņģelis” stāsta par deviņdesmitajiem gadiem un tūkstošgades iesākumu Latvijā, kad tik daudz no brīvās rietumu pasaules mums bija kas jauns un iemīlēšanās cienīgs. Cilvēki, lietas, atmosfēra, vērtības. Sev raksturīgajā kairinošajā dramatismā Rukšāne jaunajā darbā turpina dzimtas stāstu, kas kļuva par vienu no lasītākajiem Latvijā jau iepriekšējās divās grāmatās: “Krieva āda” un “Džikī”.
Šoreiz Rukšāne romānu veido ap divu jaunu dzimtas sieviešu – māsu Annas un Leas – dzīvesstāstiem brīvību atguvušajā valstī. Absurdi bagātās baņķiera un politiķa kundzes Annas drāma iepretim jaunās karjeristes Leas drāmai. Autore līdz elkoņiem iebrauc deviņdesmito gadu matērijās – smaržās, garšās, krāsās, skaņās. Šajā elektrizētajā mīklā var līdzi kā apburts mīcīties arī lasītājs – gan tas, kuram tolaik jau bija pašam savs “sekss un rokenrols” un ir, ko atcerēties, gan tas, kurš īsti nezina vārdu “peidžeris” vai “auģiks” nozīmi.
Cita starpā Rukšānes jaunajā grāmatā interesanti vērot ļoti dzīvās un ļoti īstās tā laika sievietes – kādas bija viņu sociālās lomas un identitātes apziņa un kā tā mainījusies vien divdesmit, trīsdesmit gadu laikā. “Arhaiski! Bet tā patiešām bija!” gribējās iesaukties vairākkārt.
Rukšānes spēks romānos ir “dzīvnieciskais instinkts” uzost cilvēkos īstumu un tādus viņus arī attēlot.”
PAR AUTORI:
Dace Rukšāne (1969) – rakstniece, publiciste. Kļuvusi pazīstama 2002. gadā kā darba “Romāniņš” autore, kurā atklāti runā par sievietes seksualitātes jautājumiem. Romānu “Beatrises gultas stāsti” (2002), “Kāpēc tu raudāji?” (2003), “Krieva āda” (2020), “Džikī” (2023), “Lu-lū un Eņģelis” (2024) un stāstu krājumu “Ķīpsalas putni” (2009) un “Mīlasstāsti” (2015) autore. Raksta arī publicistiku.
EKSPERTU VĒRTĒJUMI
Jaunajā grāmatā Dacei Rukšānei vēlreiz izdevies savienot stāstu par cilvēku attiecībām un likteņiem un kaleidoskopisku vēstījumu par laikmetu: romāns seko māsu Annas un Leas gaitām no 90. gadiem līdz mūsdienām, prasmīgi ieaužot stāstījumā dažādus faktus un laikmeta zīmes – no 90. gados populārām televīzijas pārraidēm līdz prāmja “Estonia” bojāejai. Rukšānes rakstības stilu raksturo dinamisks temps, kas mudina viņas grāmatas lasīt teju vienā paņēmienā, neatraujoties. Arī romānā “Lu–Lū un Eņģelis” autorei izdevies savienot izklaides literatūrai raksturīgo vieglumu ar varoņu un sižeta daudzdimensionalitāti. Rukšānes specializācijas joma ir ikdienišķas attiecības ģimenē un īpaši – starp sievieti un viņas vīriešiem. Lai arī Rukšāne reti velta ilgāku laiku kāda emocionālā stāvokļa ilustrēšanai (gan satikšanās, gan šķiršanās notiek strauji, un emocionālas grūtības var tikt operatīvi risinātas ar piedzeršanās vai sarunas palīdzību) – šie attiecību zīmējumi ir ticami, precīzi, asredzīgi, niansēti. Un vienmēr – stāsts ir arī par sievietes pieaugšanu un savas identitātes un spēka atrašanu.
Literatūras kritiķe un pētniece ANDA BAKLĀNE
Daces Rukšānes “Lu-lū un eņģelis” ir trešais romāns viņas “smaržu romānu” tetraloģijā. Iespējams, man kā vīriešu kārtas radījumam paslīdēja garām Angel un Lou lou smaržu metaforika (kas, manuprāt, romānā gan nav īsti akcentēta), tomēr citādi romāns nudien aizrāva. Būtībā tam ir divi “smaguma centri”. Pirmkārt, “Lu-lū un eņģelis” vēsta par iepriekšējā grāmatā “Džikī” galvenās varones Meldras meitu – Annas un Leas – dzīvi; abu māsu stāsti mijas, veidojot romāna ritmu, turklāt viņu pieredzējumi ir tik atšķirīgi, ka lāgiem rodas iespaids, ka māsas dzīvo dažādās pasaulēs.
Otrkārt, romāns ir stāsts par deviņdesmitajiem gadiem (šādā aspektā romāns sasaucas ar autores pirmo romānu “Romāniņš” (2002)), beigu galā mazliet ieslīdot arī divtūkstošo sākumā. Laika zīmes ir precīzas, ieskaitot gan “Donu Beižu”, gan “Bankas Baltija” krahu, gan kafejnīcu “Ozīriss”, gan daudzas citas reizumis gluži kuriozas reālijas, sižets brāžas uz priekšu lēkšiem, taču nebūt nerodas iespaids, ka autore noslīdētu pa virsu. Drīzāk rodas iespaids par tādu kā “pārejas laiku” – personāži nododas brīžiem gluži karnevāliskai esamībai, citkārt ainava kļūst dramatiska, bet neviens nenojauš, ka aizraujošais haoss pavisam drīz beigsies. Lai arī romānā atrodami šādi tādi autobiogrāfiski elementi, tā ir fikcija, kas tomēr neliekas viltojums vai vismaz butaforija. Tas arī ir Daces Rukšānes lielais trumpis, kas vedina “Lu-lū un eņģelis” uzticēties.
Rakstnieks un literatūras kritiķis GUNTIS BERELIS
Ievelkošs, veiklā un precīzā valodā izstāstīts stāsts, kura centrā ir divas sievietes un viņu izdarīto izvēļu un apstākļu sarežģītā saspēle. Šī grāmata būs īpaši interesanta tiem, kuri paši dzimuši deviņdesmitajos vai vēlāk, un tādējādi par haotisko laika periodu pēc neatkarības atjaunošanas glabā tikai bērnības atmiņu fragmentus vai zina par to vien no līdzcilvēku nostāstiem. Romāns negremdējas filozofiskās refleksijās vai garos prātojumos, bet ataino konkrētas ikdienas dzīves.
Dzejniece un publiciste KATRĪNA RUDZĪTE