Anita Rožkalne. FOTO: Didzis Grodzs
AUTORS: Anita Rožkalne
DARBA NOSAUKUMS: “Brīvie vektori”
IZDEVNIECĪBA: Dienas Grāmata
REDAKTORE: Dace Sparāne-Freimane
DIZAINS: Jānis Esītis
ANOTĀCIJA: Anita Rožkalne pie Gundegas Repšes un viņas prozas kopš 90. gadu sākuma atgriezusies vairākkārt. Šis apstāklis ļāvis radīt dziļu, plašu un vienlaicīgi niansēs precīzu un pārliecinošu ieskatu rakstnieces sarežģītajā personībā, radošajā darbībā un tekstos. "Brīvie vektori" ir inovatīvs un aktuāls darbs, tā nozīmīgumu pasvītro gan skaidrā metodoloģiskā pieeja, gan tai pašā laikā literāri izsmalcinātais stils.
Autore par monogrāfiju: "Gundega Repše ir viena no nozīmīgākajām latviešu rakstniecēm, vairāku literāru prēmiju, tostarp Baltijas Asamblejas balvas literatūrā, laureāte, Triju Zvaigžņu ordeņa virsniece. Viņas gandrīz trīsdesmit grāmatās — romānos, prozas krājumos, apjomīgās biogrāfiskās esejās, intervijās ar literatūras personībām, arī dienasgrāmatās un publicistikas sleju apkopojumos — atklājas dziļa pasaules izjūta, taču viņas mākslinieciskā izteiksme un uzsvērtie satura aspekti vienmēr ir spilgti un izaicinoši individuāli. Vektors ir virzība uz mērķi. Šīs grāmatas uzmanības centrā ir literāro darbu rašanās impulsi, ieceres ģenēze, darbu mākslinieciskā struktūra un recepcija: brīvie vektori, kas spēj būt paralēli sev jebkurā telpas punktā."
PAR AUTORI:
Anita Rožkalne (1956) ir latviešu literatūrzinātniece. Ieguvusi doktora grādu par disertāciju "Analītiski psiholoģiskā romāna attīstība latviešu literatūrā" (1984). Strādā LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtā, no 2008. līdz 2016. gadam tā izdevniecības vadītāja. Pētījumi par latviešu prozu, vairākkārt pievērsusies Kārļa Zariņa, Gundegas Repšes, Astrīdes Ivaskas un Veltas Sniķeres daiļradei. Saņēmusi Rakstnieku savienības "Kritiķa kausu" par monogrāfiju "Palma vējā". 2016. gadā ieguvusi V. Plūdoņa balvu literatūrzinātnē par monogrāfiju "Lauva: dzejniece Astrīde Ivaska". 2017. gadā saņēmusi Literatūras gada balvas speciālo balvu par pētījumu "Kārļa Zariņa burvju aplis".
EKSPERTU VĒRTĒJUMI
Monogrāfija, kas godprātīgi pieteikta kā “versija par Gundegu Repši”, no jauna uzbūvē priekšstatā un “nostiprina rakstos” dinamisko mūsdienu autori, kuras teksti aizvien turpina savu vektora ceļu šķērsup ikdienībai. Interpretēt sev tuva autora darbus, savīt tos ar biogrāfijas režģi – tas prasa dziļu smalkjūtību, distances pratību, kā arī spēju būt ārkārtīgi tuvu tekstu spilgtajiem personāžiem, izstaigāt līdzi autorei, kura tos radījusi daudzās sarežģītās Latvijas augšanas desmitgadēs – fiksējot, vērtējot, caururbjot un caurspīdot. Monogrāfijas dimensijās ļauts ienākt ar tiem, kuri skāruši vai caurspīdējuši Gundegas Repšes dzīvi. Anitai Rožkalnei klātbūšana šai dzīvei ir izdevusies – un tagad tā ir dāvana Latvijas lasītājiem, mums, kuri mīt vienā laikā ar Gundegu Repši.
dzejniece un tulkotāja Ingmāra Balode
Pētnieciskas literatūras lasītājiem – dubults prieks: Gundegas Repšes tekstu cienītājiem – iespēja par tiem reflektēt un iedziļināties tajos lietpratējas pavadībā; Anitas Rožkalnes pētnieciskā rokraksta cienītājiem – jauna iespēja iepazīt veikumu, kas, balstīts klasiskās pētnieciskās tradīcijās, autorei raksturīgā manierē arī paplašina pētnieciskās refleksijas paradigmu.
literatūrzinātnieks Ojārs Lāms
“Brīvie vektori” turpina “Poētiskajā anatomijā” aizsākto rakstnieces Gundegas Repšes sarakstīšanu. Tas ir ārkārtīgi interesanti – grāmatā doties līdzi literatūrpētnieka un rakstnieka darba savijumam, kurā zinātnieks kļūst par rakstnieka prāta turpinājumu, izsekojot iespējamajām sarakstīto darbu sižetu ierosmēm, liekot klāt savu tekstu lasīšanas pieredzi, savstarpējās sarunas. Ko gan iegūst lasītājs vai sabiedrība kopumā, pētnieciskā precizitātē iepazīstot impulsus kas varēja/nevarēja ierosināt rakstnieka fantāziju? Iedvesmojošu laikmeta kopainu, kurā saskatīti ne tikai notikumi, bet arī to vissmalkākās saiknes un iespējamības.
kultūras žurnāliste Anda Buševica