“Emī un Rū. Draudzības kods”


Ieva Melgalve. Foto: Didzis Grodzs

Elizabete Lukšo-Ražinska. Foto: Didzis Grodzs

AUTORES: Elizabete Lukšo-Ražinska, Ieva Melgalve

DARBA NOSAUKUMS: “Emī un Rū. Draudzības kods”

IZDEVNIECĪBA: Ausma Media

REDAKTORE: Ingmāra Balode

DIZAINS: Aleksejs Muraško

ILUSTRATORE: Guna Poga

ANOTĀCIJA: Aizraujoša un sirsnīga grāmata bērniem, kas tapusi pēc detektīvseriāla "Emī un Rū". Palauzis ir atgriezies Čimpiņ–Rimpiņ aģentūrā, atguvis atmiņu un iemantojis jaunas spējas. Emīlijai un Rūdim laiks ķerties klāt jaunākajiem pasaules labklājības uzturēšanas uzdevumiem! Tagad pagalmā arvien biežāk redzama ne vien aizdomīgā sētniece, bet arī elektrības eksperts Bartolomejs. Un dīvainības notiek ne tikai pagalmā, bet visā pilsētā, kur redzams burtu salikums D.A.R.I.L. Vai aiz šī visa slēpjas kāds noslēpums? Emīlijai un Rūdim šis kods ir jāuzlauž!

PAR AUTORĒM: 

Elizabete Lukšo-Ražinska (1990) – rakstniece, redaktore, radošu un kultūras projektu vadītāja. Regulāri piedalās literatūras lasījumos. Proza un esejas kopš 2014. gada publicētas interneta žurnālā “Satori” un “Punctum”, kā arī drukātos literāros izdevumos. Kopā ar Ievu Melgalvi tapušas grāmatas bērniem "Emī un Rū. Robota sirds" (2020) un "Emī un Rū. Draudzības kods" (2022). 

 

Ieva Melgalve (1981) – rakstniece. Rakstniecība debitēja jau 1994. gadā. Raksta galvenokārt fantastikas un fantāzijas žanrā, tulko no angļu valodas, strādā kā redaktore. Periodikā publicējusi publicistiskus apcerējumus, dzejoļus, viencēlienus. Darbi un darbu fragmenti tulkoti arī lietuviešu, vācu un zviedru valodā. Jaunākais darbs kopā ar Elizabeti Lukšo-Ražinsku "Emī un Rū. Robota sirds" (2020), kā arī "Emī un Rū. Draudzības kods" (2022).

 

EKSPERTU VĒRTĒJUMI

 

PAR. Iedvesmojošs pārcēlājs uz slepeno biedrību, šifru un priekšmetu slēpšanas laiku… Zināms, ka pusaudžu grāmatām jābūt enerģiskām, bet tās var būt arī gudras… un pasaule ir jautra, bet var nebūt atbalstoša.  

PRET. Māņticības un aizspriedumu apkarošanas jomā draudzība un dzīva valoda var paveikt vairāk, nekā izglītības sistēma līdz šim. Grāmatā gan rakstīts, ka “groziņā stāvēja ķivere”. Bet ko citu jūs ieteiktu ķiverei darīt?

 dzejnieks un rakstnieks Andris Akmentiņš 

 

Autorēm kopā izdevies radīt tādu pasauli, kas mazliet atgādina bērnībā lasīto Zentu Ērgli jeb grāmatas “draugi kopā metas piedzīvojumos”. Šai tekstā ir pilnīgi viss nepieciešamais – labi slīpēta intriga, spilgti tēli, lielā mīkla, ap kuru apaudzētas vairākas mazas un pāri visam draudzība, tās veidošana un saglabāšana. Varoņu raksturi ir ne tikai ticami, bet vēstījuma gaitā arī attīstās, tāpēc lasītājam ir viegli tos iemīlēt. Diezgan būtiski, ka, pēc visa spriežot, galvenie varoņi nav nekādi bērni, bet gan divi patstāvīgi cilvēki, kuriem tāpat ir piedzīvojumi – tātad pieaugušā dzīve nemaz tik briesmīga un šaušalīgi garlaicīga nav, tāpat tajā ir aizdomās turamie un draugi un grūti atminami rēbusi. Manuprāt, lielisks vēstījums, ko cieņpilni iešifrēt jauniešu literatūrā. Arī tekstā būtiskās rotaļas ap valodu apliecina autoru izdomu, asprātību un vieglumu. Teju ideāla literatūra jauniešiem.

rakstniece un publiciste Ilze Jansone 

 

“Emī un Rū. Draudzības kods.” pierāda, ka izzināt pasauli, atklāt dīvainus noslēpumus un palīdzēt viens otram vislabāk var izmantojot draudzības metodi. Emī un Rū (Emīlija un Rūdis) ir divi aizrautīgi jauni cilvēki, un lasītāju viņi grasās sev paraut līdzi. Ievas Melgalves un Elizabetes Lukšo-Ražinskas teksts runā ar bērnu kā līdzvērtīgu un, neskatoties uz to cik notiekošais reizēm šķiet dīvains, gribas būt daļai no tā. Tā ir asprātīga un sirsnīga grāmata ar savu daļu izglītojošas informācijas, kas dzīvē lieti noderēs (iespējams). Lasītājs tagad zinās, ko darīt, ja pagrabā ir pelējums, kāpēc neliet netīro mazgāšanas ūdeni uz koku saknēm, un es, personīgi, jūtos pateicīga Emī par to, ka nu zinu, kas ir trilobīts. “Emī un Rū” lasāmi dzīvīgi dialogi, un arī izmantotā valoda ir krāsaina un dažādu vecumu lasītājiem noteikti nāks labumā. Bet foršākais, ka lasītājs pats var sajusties kā uzņemts kādā diezgan jokainā un ļoti slepenā draugu bariņā, ar ko kopā noteikti ir kaut kas jāatklāj. 

dzejniece un ilustratore Lote Vilma Vītiņa
Copyright © 2023 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA

Please publish modules in offcanvas position.