"Romantiķis"


Dace Vīgante. Foto: Didzis Grodzs

AUTORE: Dace Vīgante

DARBA NOSAUKUMS: "Romantiķis"

IZDEVNIECĪBA: Zvaigzne ABC 

REDAKTORE: Anda Ogriņa

DIZAINS: Vita Lēnerte

ANOTĀCIJA: Ātrums, spēks, kaislība, vīrieša prāts un jūtīgums – Dace Vīgante krāšņā, bagātā valodā un neparastā rakursā atklājusi motorsporta fanātiķi Haraldu Vindinieku, kā arī viņa dzimtas stāstu, kas nesaraujami saistīts ar 20. gs. notikumiem – no viņa vecvecāku dzīves pirmajā Latvijas valstī, cauri Otrajam pasaules karam un padomju laikam līdz jaunās tūkstošgades sākumam.

PAR AUTORI: Dace Vīgante (1970) rakstniece. Literatūrā debitējusi 2015. gadā. Stāstu krājumu "Ledus apelsīns" (2016), "Tad redzēs" (2018) un "Bumbulītis" (2020), kā arī romāna "Romantiķis" (2022) autore. Pirmais stāstu krājums nominēts Latvijas Literatūras gada balvai debijas kategorijā.

 

EKSPERTU VĒRTĒJUMI

 

Dace Vīgante raksta kā jau “Romantiķis”, aizraujot lasītāju dubļos un putekļos zibošā trasē. Viņa vada lasītāju cauri arī daudziem riskantiem Latvijas vēstures pagriezieniem un cilvēku dzīvēm, kas ar vienkāršiem manevriem nav lutinātas. Par ko pārvēršas aizrautība, ja tai atņemta iespēja izpausties varas pozīcijā? Kas trenc uz priekšu sapņus? Ko aizrautība dara ar tiem, kam brīžam jāpucē tās virsbūve? Autores saspēle ar “vīriešu pasaules” vērtībām liek šķērsot ērtās dualitātes robežas arī lasītājam, iejūtoties gan femīnā, gan maskulīnā vēstījuma nesējos. Var gadīties pārsteigtam secināt, ka arī šajā gadsimtā, kad auto kļuvuši teju neatkarīgi no cilvēka un cilvēks – pilnībā atkarīgs no iepriekšdotām tehnoloģijām, kurās iejaukšanās iespēja ir minimāla, aizvien ir iespējams radīt intensīvu tekstu, rakstot par dvēselēm un par “dzelžiem” un domājot par gluži fizisku ceļu zem riteņiem.

dzejniece un tulkotāja Ingmāra Balode

 

Daces Vīgantes rakstnieces īpašais talants ir pierakstīt laiku. Ne tikai pamanīt vizuālas detaļas, valodā atveidot gaisotni veidojošus notikumus, bet itin kā ieiet laika iekšienē un ar neticamu empātiju sajust tajā dzīvojušo cilvēku skatījumu uz pasauli. Romāna stāstā par sacīkšu braucēju Haraldu Vindenieku ir kas pretrunīgs – riskēšana ar dzīvību stagnējošā miera laikā, sacīkšu braucēju tiekšanās pēc izcilības, vienlaikus skaidri apzinoties dzelzs priekškara ierobežojumus. Daces Vīgantes romāns “Romantiķis” nav tikai par sportu, stāstījumam ir vēl otrs loks, kurā tiek uzdots jautājums – kā rodas šādas personības, kurās dzinulis dzīvot citādāk ir stiprāks par bailēm sasisties? Iemesli tiek meklēti galvenā varoņa dzīvesstāstā, dzimtas, un pat visā 20. gadsimta vēsturē.  

kultūras žurnāliste Anda Buševica

 

Romāns būvēts no latviešu prozai gana ierastām lietām – liktenīgiem vēstures notikumiem, dzimtas un indivīda likteņiem, dokumentāliem privātiem tekstiem. Vēstījuma atklāsmē autore radusi kādu zelta griezumu, kas materiālam un tēloto cilvēku likteņiem liek iemirdzēties īpašā gaismā un izskanēt gan skumīgi, gan cerīgi vienlaikus.

literatūrzinātnieks Ojārs Lāms
Copyright © 2023 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA

Please publish modules in offcanvas position.