“Dom-raxti”


Māris Bišofs. Foto: Didzis Grodzs

AUTORS: Māris Bišofs

DARBA NOSAUKUMS: “Dom-raxti”

IZDEVNIECĪBA: Valters Dakša 

REDAKTORE: Ilze Jansone 

DIZAINS: Anna Priede

ILUSTRATORS: Māris Bišofs 

ANOTĀCIJA: Bilingvāls krājums (latviešu un angļu valodā), ko papildina Māra Bišofa grafiskie zīmējumi. "Dom-raxti" būtu uzskatāmi par dokumentāliem, autobiogrāgiskiem iespaidiem, taču precīzi fiksē pasaules savādības un kaislības, padarot tos par spilgtiem literāriem tēlojumiem. 

PAR AUTORU:   

Māris Bišofs (1939) ir latviešu mākslinieks, ilustrators, karikatūrists un rakstnieks. Jau studiju gados Māris Bišofs apzināti pievērsās karikatūras žanram un 1963. gadā žurnālā "Dadzis" publicēti pirmie darbi. Pēc emigrācijas no PSRS, dzīvojis Izraēlā, Francijā un ASV, viņa grafiskie ir publicēti dažādos pasaulslavenos izdevumos, tostarp viņa ilustrācijas ir bijušas uz, piemēram, Times žurnāla vāks.

Māris Bišofs saņēmis apbalvojumu par augstvērtīgu darbu ilustrāciju jomā. 1975. gadā starptautiskajā karikatūru izstādē Berlīnē Cartoon 75 ieguvis Bronzas Heinrihu — 3. godalgu. Izdotas vairākas Māra Bišofa grafisko darbu grāmatas, rīkotas personālizstādes Izraēlā, Vācijā, Beļģijā, ASV, Latvijā, piedalījies arī grupu izstādēs. 2022. gadā izdots viņa prozas krājums "Dom-raxti", kas būtu saucama par viņa debiju literatūrā. 

 

EKPSERTU VĒRTĒJUMI

 

Katru dienu manā Facebook ziņu lentē materializējas viens Māra Bišofa zīmējums. Tas mani parasti iepriecina, bet tagad var priecāties arī par iespēju lasīt viņa asprātīgos, šarmantos sacerējumus. Māris Bišofs ir izcils mākslinieks un, lai arī iepriekš bija sanācis viņa interesantās un smieklīgās pārdomas lasīt sociālajos tīklos, ir vēl patīkamāk tās redzēt apkopotas grāmatā. Māris Bišofs, cik saprotu, savā karjerā ir nonācis vietā, kur dara ko vēlas un kā vēlas. Vai tas nav lielisks brīdis, kad debitēt literatūrā? “Domraxti” izceļas ar savu ne-obligātumu, ar spilgto iztēli, ar neparasto skatījumu uz dažādām ikdienas un ar mākslu saistītām parādībām, tā pievērš uzmanību un ļauj paraudzīties uz pasauli ar citām acīm, piepeši visu ieraugot krietni dīvaināku un neparastāku, kā esam pieraduši. Bišofs man acī ir ielicis tādu mazu aparātiņu, kas skatāmo sašķiebj kubistiskā perspektīvā. Ar mazu striķīti viņš dažu labu reizi pār lūpām izvelk smieklu birumu.

dzejniece un ilustratore Lote Vilma Vītiņa

 

Kā mazi, nebēdīgi saules zaķi uzmirgo īsi un asprātīgi tekstulēni, viegli un nopietni vienlaikus caurgaismojot dzīvi un mākslu, Latviju un pasauli, bijušo, cerēto un ceramo, kopumā veidojot diezgan pamatīgu pasaules ēku, kas iespaido lasītāju un rada atbalsi.

literatūrzinātnieks Ojārs Lāms 

 

Māris Bišofu – zīmētāju, grūti atdalīt no Māra Bišofa – rakstnieka. Viņš ir stāstnieks, neatkarīgi no izvēlētā mākslas veida. Bišofs zīmē ar ļoti smalku zīmuli, un arī viņa pastāsti vispirmām kārtām piedāvā apgūt to autora īpatno pasaules uztveres veidu, ko raksturo smalks vērojums un līdzdomāšana. Zīmējumu, kurus autors pats nevēlas saukt par karikatūrām, sižetu izdomāšana pieprasa pasauli tvert jau gatavos tēlos un priekšstatos, to sadures izspēlējot kā teātra izrādē. Drosmīga un brīžiem absurda pasaules dramatizēšana ir arī Bišofa stāstos, un tomēr tie savdabīgā veidā dokumentē laiku. Debija 83 gados! Pats šis fakts ir pietiekami dzīvi apliecinošs un neparasts, lai būtu īsti Māra Bišofa pastāstu stilā.  

kultūras žurnāliste Anda Buševica






Copyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA

Please publish modules in offcanvas position.