Luīze Pastore. Foto: Ģirts Raģelis
AUTORE: Luīze Pastore
REDAKTORE: Inese Zandere
DIZAINS: Artis Briedis
ILUSTRĒJUSI: Evija Pintāne
DARBA NOSAUKUMS: “Laimes bērni”
IZDEVNIECĪBA: Liels un mazs
ANOTĀCIJA: Autore savam apjomīgajam prozas darbam izvēlējusies zīmīgu apakšvirsrakstu: pēc patiesiem notikumiem izdomāts stāsts. Grāmatas pamatā ir leģendārā latviešu ceļotāja un pētnieka Aleksandra Laimes (1911–1994) biogrāfijas fakti, bet stāsta galvenie varoņi ir bērni – Ilze, iesaukta par Krītiņu, un viņas jaunākais brālītis, kā arī zviedru žurnāliste Līse, kas ieradusies, lai atklātu un aprakstītu Laimes noslēpumus. Trīsdesmit gadu dzīvodams kā vientuļnieks Venecuēlā, Orhideju salā pie Velna kalna, Laime sasniedza Anhela ūdenskritumu, palīdzēja zinātniskām ekspedīcijām un sniedza daudz interviju žurnālistiem, aprakstīdams savus pieredzējumus un atklājumus grūti pieejamajos kalnos, kas glabā aizvēsturiskas un pavisam mistiskas būtnes un dārgumus. Par Laimes dzīvi ir ļoti maz pārbaudāmu ziņu. Neviens nespēja līdz galam saprast, kur ir realitātes un eksotiskā latvieša fantāzijas robeža. Uz šīs robežas tad arī atrodas Luīzes Pastores grāmata – brīvs lidojums pār Laimes dzīvi un Venecuēlas džungļiem, veidojot aizraujošu piedzīvojumu stāstu, kurā galvenais ir nevis atbilstība dokumentāli pierādāmiem faktiem, bet gan idejas par cilvēka spēju sadzīvot ar džungļiem, par mantkārības postošajām sekām un par ticību neticamā iespējamībai.
PAR AUTORI: Luīze Pastore (1986) raksta grāmatas bērniem. Grāmatu sērijas “Mākslas detektīvi” autore. “Mākslas detektīvu” grāmatu sižeti veidoti pēc Latvijas mākslas vēsturē pazīstamu mākslas darbu motīviem, kuru spraigie sižeti un izteiksmīgā valoda aizrauj, rosina iztēli un pievērš bērnu uzmanību Latvijas vēstures un mākslas faktiem. Saņēmusi Latvijas Literatūras gada balvu par grāmatām “Maskačkas stāsts” un “Svešinieka atnākšana”. Par grāmatām “Pazudušais pērtiķis” un “Neredzamais cilvēks” saņēmusi Jāņa Baltvilka balvu.
EKSPERTU VĒRTĒJUMI:
Ērika Bērziņa
Dzejniece
Tiešām aizraujošs piedzīvojumu stāsts. Tā ir grāmata piedzīvojums, kas lasītāju ievelk spraigu notikumu virpulī. Autore teic, ka šis ir pēc patiesiem notikumiem izdomāts stāsts. Un nav pat svarīgi, vai notici tam, ka upē peld 12 metrus gara anakonda ar izdurtu aci un milzu dimantu vēderā, vai tam, ka vari atmosties zelta smiltīm acīs, vai ka Velna kalnā sastopami brīnumaini dzīvnieki un maziņie, kas atmiņā paliek kā briesmoņu mirāža. Anhela jeb Eņģeļa ūdenskritums gan ir īsts, Orhideju sala un džungļi arī, tāpat kā latviešu ceļotāja, piedzīvojuma meklētāja un pētnieka Aleksandra Laimes biogrāfijas nospiedumi. Bet šajā gadījumā tas nepavisam nav tik svarīgi, šī grāmata aicina mesties piedzīvojumos un iztēloties, kas būtu, ja būtu...
Liāna Langa
Dzejniece un publiciste
Luīzes Pastores pēc “patiesiem notikumiem izdomātais” stāsts vēstī par māsiņas Ilzes, brālīša un zviedru žurnālistes kopīgi veikto leģendārā latviešu ceļotāja Aleksandra Laimes dzīves izpēti, pašiem dodoties piedzīvojumos uz Venecuēlas džungļiem sava varoņa pēdās. Grāmatas lasītājs ir ieguvējs, jo ne vien uzzina faktus un versijas par šo latviešu ceļotāju, bet arī iepazīst džungļu reālijas, kuras ir aizraujoši aprakstītas krāšņā un sulīgā valodā. Grāmata vedina ļauties fantāzijas lidojumam, kurā delikāti ieausti arī aktuāli pavedieni par nepieciešamību saudzēt dabu un neizmērojamās pasaulīgās alkatības kritiku. Lasītājs iegūst ne vien fantāzijas brāzmas, bet arī veselīgu morāles devu. Meistarīgi uzrakstīts un augstvērtīgs bērnu literatūras sacerējums.
Raimonds Jaks
Tulkotājs
Aleksandra Laimes dzīvesstāsts ir kā radīts pusaudžu piedzīvojumu romānam, jo viņa biogrāfijā nav daudz garlaicīgu brīžu. Jāuzteic Luīzes Pastores uzdrīkstēšanās izmantot šo bagātīgo materiālu, jo eksotiskā darbības vieta un apstākļi no rakstnieka prasa pamatīgu izpētes darbu, kas ir paveikts godam. Apraksti lasītāja prātā uzbur ļoti dzīvīgu ainu un līdzpārdzīvojums ir tieši tāds, kādu prasa piedzīvojumu žanrs. Sižeta pavērsieni ir negaidīti, un stāsts ir tik labi veidots un aizraujošs, ka gribētos, lai tas tik ātri nebeidzas. Līdz galam neatklātie noslēpumi un neizsmeļamais tēlu potenciāls ļauj mums cerēt, ka rakstniece iecerējusi arī turpinājumu, par ko viņas lasītājiem neapšaubāmi būtu milzīgs prieks. Katrā ziņā “Laimes bērni” Luīzes Pastores daiļradē ir solis augšup gan literāro ambīciju, gan meistarības ziņā.