“PROZAS LASĪJUMI 2020”


Foto: LALIGABA publicitātes attēls

Speciālbalva par īpašu veikumu literatūrā 2020. gadā šogad piešķirta festivāla “Prozas lasījumi 2020” komandai rakstnieces Ingas Žoludes vadībā par grandiozu ieguldījumu festivāla norises nodrošināšanā pandēmijas apstākļos, vienojot prozas autorus un lasītājus digitālā vidē. 2020. gadā festivāls norisinājās 25. reizi un pirmo reizi tā vēsturē tas notika tiešsaistes režīmā, nodrošinot daudzveidīgu, ar aktuālām diskusiju tēmām un prozas lasījumiem piesātinātu programmu, sasniedzot vēl plašāku auditoriju un sniedzot iespēju pasākumus klausīties ne tikai tiešraidēs, bet arī tiešsaistē pieejamos video un audio ierakstos. 2020. gada festivāla devīze bija “Rakstnieces balss. Rakstnieka balss”, kas uzsvēra autoru izteiksmes un vārda brīvību, pievēršoties arī politkorektuma, cenzūras un pašcenzūras jautājumiem un aicinot ieklausīties balsu daudzveidībā, kas aizsākas autoru un turpinās lasītāju balsīs.

2020. gada “Prozas lasījumu” programma: www.prozaslasijumi.lv/programma2020

Festivālu “Prozas lasījumi 2020” rakstnieces Inga Žoludes vadībā veidoja dzejniece Ērika Bērziņa, rakstniece un režisore Kristīne Želve, publicitātes vadītāja Elizabete Lukšo-Ražinska, publicitātes un vizuālās koncepcijas autore Una Rozenbauma, komunikāciju speciāliste Elīze Aizpore, māksliniece Kristīne Kazāka, koordinators Didzis Ruicēns, fotogrāfe Krista Saberova, scenogrāfs Valters Kristbergs, skaņu operators Mareks Lācis, video tiešraides vadītājs Kristaps un skaņu operators Olivers Tarvids, studijas darba praktikante Zane Uzuliņa.

PAR FESTIVĀLU

“Prozas lasījumi” ir starptautisks literatūras festivāls, kas ik gadu decembra sākumā norisinās Rīgā. To aizsākums meklējams 1977. gadā, organizējot prozas lasījumu pasākumu par godu rakstnieka Andreja Upīša 100. dzimšanas dienai. Prozas lasījumu tradīcija tika turpināta līdz 1993. gadam. Pēc nelielas pauzes lasījumi tika atjaunoti 1995. gadā. Neliela domubiedru grupa, kuras priekšgalā bija Jānis Kalve, Nora Ikstena, Pauls Bankovskis un citi, Andreja Upīša muzejā sarīkoja lasījumu vakaru. Tas uzskatāms par mūsdienās pazīstamā starptautiskā literatūras festivāla “Prozas lasījumi” jauno sākumu. Gadu gaitā festivāls ir pārtapis teju nedēļu garā starptautiskā, starpdisciplinārā pasākumu maratonā, kura laikā bibliotēkās, muzejos, galerijās, kultūrtelpās, kafejnīcās, bāros un arī stacijās, tramvajos un brīvā dabā ar savu jaunāko darbu lasījumiem uzstājas dažādu paaudžu Latvijas rakstnieki un viesautori no Baltijas un citām valstīm. Pēdējos gados festivāls pulcējis ap septiņdesmit dažādu paaudžu autorus no dažādām valstīm. Tā ir unikāla iespēja dzirdēt jaundarbus autoru izpildījumā un iesaistīties diskusijās ar mūsdienu autoriem.

Ilmārs Šlāpins

LALIGABA 2021 ekspertu komisijas priekšsēdētājs

Sarežģītā laikā pieņemtais lēmums meklēt jaunas formas tradicionālajam festivālam “Prozas lasījumi” ir spoži realizēts, izmantojot jaunus tehnoloģiskus risinājumus, veiksmīgi pārvarot organizatoriskas, psiholoģiskas un tehniskas dabas problēmas, dodot iespēju rakstniekiem rast jaunu un plašāku auditoriju, izlaužoties no pašizolācijas žņaugiem un veicinot profesionālo solidaritāti. Festivāls uzsvēra autoru izteiksmes un vārda brīvību, pievēršoties arī politkorektuma, cenzūras un pašcenzūras jautājumiem, kļūstot par vienu no nozīmīgākajiem notikumiem Latvijas literatūras dzīvē 2020. gadā, par ko jāpateicas tā rīkotājiem rakstnieces Ingas Žoludes vadībā.

EKSPERTU VĒRTĒJUMI:

Sabīne Košeļeva

Rakstniece

Jubilejas “Prozas lasījumi” – pēc skaita jau 25. – iemieso ne vien paša literatūras festivāla attīstības un transformācijas kulmināciju, bet arī pērnā ­­­­­­gada pasaules notikumu esenci. Brīdī, kad daudz vieglāk būtu bijis atmest ar roku, lasījumus atcelt vai pārcelt uz labākiem laikiem, festivāla organizatori naski un prasmīgi pielāgojās jaunajiem spēles noteikumiem un pēc pilnas programmas dažādās platformās īstenoja to digitāli, šeit un tagad, negaidot labākus laikus. Par to pateicība radošajam un organizatoriskajam kodolam ar kuratori Ingu Žoludi priekšgalā, ka pandēmijas šļurā tomēr neizpalika ik literātam un literatūras cienītājam dārgs notikums un atskaites punkts. Kas zīmīgi – ar devīzi “Rakstnieces balss. Rakstnieka balss” festivāls pievienojās arī visā pasaulē tik aktuālajam politiskās un radošās vārda brīvības aspektam, kas, iespējams, šādā (ierobežotā) dzīves un darba formātā ir jo skaudrāk izjūtams un saprotams.

Nora Ikstena

Rakstniece

Divdesmit piecu gadu laikā Prozas Lasījumos pāri visam bija gaidīšanas prieks par tekstiem. Ko jaunu šis decembris atnesīs. Un man jāsaka kā Eliota četros kvartetos – tomēr es atceros – Ingas Ābeles drebošo balsi, Māra Bērziņa “Svina garšu”, kad uzreiz bija skaidrs – top kaut kas liels –, Andra Akmentiņa dzīvespriecīgos stāstus, Regīnas Ezeras prozas augstes performances, Zigmunda Skujiņa džentlmenisko stāstnieka šarmu, Ingas Žoludes prozas pašironiju, Paula Bankovska neticamo prozas darba ikdienu, Andras Neiburgas retos, izcilos stāstus, Jura Zvirgzdiņa, Ineses Zanderes bērnu rītus, iesācēju pasākumus, no kuriem izauga Kristīne Ulberga, Kristīne Želve, Inga Gaile, un vēl daudzus, daudzus citus.
Svinot šo apaļo prozas lasījumu gadskārtu Ķīnas mēra laikā, organizatoru komanda ar Ingu Žoludi priekšgalā paveica neticamo – tomēr mēs satikāmies un atcerējāmies, un vēl vienu reizi atskārtām – latviešu proza ir dzīva.


Copyright © 2025 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA