"Lapsu kalniņa mīklas"



Foto: Lauma Kalniņa "Ievas Stāsti"

AUTORS: Māris Rungulis

MĀKSLINIEKS: Reinis Pētersons

REDAKTORE: Inese Zandere

DARBA NOSAUKUMS: "Lapsu kalniņa mīklas"

IZDEVNIECĪBA: Liels un mazs

ANOTĀCIJA: Pirmā grāmata latviešu bērnu literatūrā, kas stāsta par nacionālo partizānu cīņām pēc Otrā pasaules kara. Grāmatas darbība norisinās padomju laikā, 1961. gadā. Rakstnieks izmantojis daudz dokumentāla materiāla, arī precīzu mežabrāļu bunkura uzbūves aprakstu, un citas ar izdzīvošanu saistītas zināšanas.

PAR AUTORU: Rakstnieks Māris Rungulis dzimis 1950. gadā Liepājā. Beidzis Liepājas 5.vidusskolu un Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātes žurnālistikas nodaļu. Pēc studijām Māris Rungulis strādājis bērnu preses izdevumos – laikrakstā "Pionieris" un žurnālā "Zīlīte", bet 1991. gadā izveidoja atsevišķu žurnālu maziem bērniem "Ezis", ko rediģēja līdz 2003.gada rudenim, kad nelaimes gadījumā gāja bojā žurnāla "Zīlīte" galvenais redaktors Jānis Baltvilks. Tad Māris Rungulis pārņēma "Zīlītes" redaktora pienākumus un līdz 2013. gada beigām veidoja "Zīlītes" pēdējo gadu modeli – žurnālu bērniem par dabu, jo arī puse autora dzīves paiet dabā, ārpus Rīgas – Ogres pusē, Ogres upes malā. Paralēli darbam presē Māris Rungulis sarakstījis un izdevis vairākus desmitus grāmatu bērniem un jauniešiem.

EKSPERTU VĒRTĒJUMI:

Dace Rukšāne-Ščipčinska

Rakstniece

Romāns agrā vecuma pusaudžiem, kas paralēli iepazīstina ar divām vēsturiskām realitātēm – vidējo padomju laiku un pēckara mežabrāļu likteni. Apbrīnojamas ir Runguļa spējas salikt tik sarežģītus un grūti izskaidrojumus periodus vienotā veselumā, turklāt tā, ka lasāmviela ir interesanta un aizraujoša arī mūsdienu jauniešiem. Bagāta valoda, raits un intrigu pilns sižets, kas vienlaikus ir vienkāršs un viegli izsekojams. Brīnišķīgs veids, kā ieinteresēt mūsdienu bērnus savu vecāku, vecvecāku un vecvecāku vēsturiskajā vidē, liekot aizdomāties par pagātnes nozīmi mūsu tagadnes likteņos un domāšanā.

Lita Silova

Literatūras un latviešu valodas skolotāja, literatūrzinātniece

Māra Runguļa garstāstā "Lapsu kalniņa mīklas" attēlotā viena nedēļa patiesībā izrādās ļoti ietilpīga. 1961. gada pavasara brīvdienas ir epicentrs, no kura skatu vērst uz vēl tālāku pagātni (stāstā – 12 gadus iepriekš); bet sava viedokļa veidošanas līnija velkama līdz mūsdienām. Trīs uztveres slāņi vienā grāmatā aktuāli vienlaikus: dramatiskās un dokumentāli noslēpumainās nacionālo partizānu dzīves epizodes; pusaudžu puiku neparastā brīvlaika nedēļa ar lauku ikdienas garšu, ar pieradinātā buciņa mīklaino nozušanu ugunsgrēka dzēšanas laikā u. c. Un visbeidzot mūsdienu skats uz dubulto vēsturi garstāstā, kad zinošie lasītāji diskutēs par loģisku akcentu maiņu kara un pēckara laika vēstures stāstos toreiz (lasi: spriedēju bērnībā!) un tagad. Bet pašreizējie pusaudži noteikti spēs salīdzināt un novērtēt sarunas ar vecmāmiņām: ar noklusējumiem, ar norādēm nevienam neteikt (garstāstā) līdz atklātām, brīvām un, cerams, dzimtas pagātni izzināt mudinošām (mūsdienu jaunā lasītāja dzīves pieredzē).

Rūta Briede

Grāmatu dizainere

Sarežģīto uzdevumu – skaidrot Latvijas vēstures notikumus – Māris Rungulis veicis, meistarīgi sabalansējot "pasakāmo" ar "izdomāto". "Lapsu kalniņa mīklas" ļauj pagātnē notikušo atklāt kā detektīvam – soli pa soli, neatstājot nepamanītas svarīgas detaļas un laikam raksturīgus uzskatus.


Copyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA