Mūža balva Latvijas literatūrā 2021 – Gunāram Bīberam


Gunārs Bībers. Foto: Ieva Salmane, žurnāls "Ir"

PAR LAUREĀTU: Literatūrzinātnieks, literatūrkritiķis un profesors Gunārs Bībers dzimis 1931. gada 9. decembrī Alsviķu pagasta Aizkalnos. Beidzis Alūksnes vidusskolu, ieguvis bakalaura, maģistra un doktora grādu baltu filoloģijā Latvijas Universitātē. G. Bībers ir ilggadējs un leģendārs, studentu iemīļots un atzinīgi vērtēts Latvijas Universitātes Filoloģijas (tagad Humanitāro zinātņu) fakultātes un Latvijas Kultūras akadēmijas pasniedzējs, kas izskolojis ne tikai vairākas Latvijas filologu, rakstnieku, dzejnieku un literatūrzinātnieku paaudzes, bet arī latviešu aktierus, teātra un kino režisorus, dramaturgus, horeogrāfus un kultūras producentus. Studentu vidū draudzīgi dēvēts par “Bīberīti”. Darbu Latvijas Kultūras akadēmijā Kultūras vēstures katedras vadītāja un pedagoga amatā no 1991. gada līdz 2011. gadam atzīst par savu laimīgāko posmu akadēmiskās pedagoģijas darbā, sniedzot profesionālu un emocionālu piepildījumu prasmīgu pedagogu un aizrautīgu studentu vidē. Jauno dramaturgu skološanai Latvijas Kultūras akadēmijā radījis speciālu lekciju kursu par dramaturģijas vēsturi. Sarakstījis vairākas Latvijas dramaturģijai veltītas grāmatas, mācību grāmatas par latviešu literatūras vēsturi un teoriju un vairāk nekā 80 rakstus un recenzijas, kas veltītas Latvijas literatūrai un dramaturģijai. Profesora G. Bībera veikums 1995. gadā novērtēts ar Triju zvaigžņu ordeni, kā arī 2008. gadā ar Kultūras ministrijas balvu par mūža ieguldījumu nacionālās kultūras kopšanā. G. Bībers ir Latvijas Rakstnieku savienības un Latvijas Dramaturgu ģildes biedrs. G. Bībera aizraušanās ir opera, teātris, modernais balets un tautas deja. 2021. gada decembrī profesors svinēs 90 gadu Jubileju.

Ilmārs Šlāpins

LALIGABA 2021 ekspertu komisijas priekšsēdētājs

Literatūrzinātnieks, literatūrkritiķis un profesors Gunārs Bībers balvu par mūža ieguldījumu nopelnījis ar profesionālu literatūras un teātra kritiku, dramaturģijas teorijai un vēsturei veltītām grāmatām, kā arī ar to, ka bijis skolotājs un iedvesmotājs vairākām literātu, valodnieku, režisoru, aktieru un kultūras darbinieku paaudzēm kā leģendārs un harizmātisks pasniedzējs Latvijas Universitātē un Latvijas Kultūras akadēmijā.

EKSPERTU VĒRTĒJUMI:

Nora Ikstena

Rakstniece

“Pienākuma pildīšana bez mīlestības pazemo, bet mīlestība bez pienākuma ir vēja zieds.” Šie Gunāra Bībera vārdi pilnībā attiecas uz viņu pašu. Vairāk kā pusgadsimtu darīt darbu, to mīlot. Rakstot, pētot dzimto literatūru, dienu no dienas šo mīlestību un pienākumu ar prieku un pašironiju nododot studentiem. Intuitīvi nošķirot talanta graudus no vienaldzības pelavām. Viedums un gudrība, labestība un vienkāršība valodas mūža garumā. Tāfele, krīts un grāmatas.

Daina Sirmā

Dzejniece un skolotāja

Mūža ieguldījums. Kur gan iegulst izcilā Latvijas Universitātes un Kultūras akadēmijas profesora, literatūrzinātnieka Gunāra Bībera mūžs?
Viņa personības harizmātiskā šarma zelta putekšņiem apputeksnētā doma aizlidojusi, ieligzdojusi audzēkņu simtos vairākās paaudzēs. Kurš cipargalva saskaitīs un izmērīs profesora viņiem izdāvātos smalki strukturētos spārnus un laiktelpā gandrīz septiņdesmit gadu garumā izsētās iedvesmas?
Gunāra Bībera ieguldījums latviešu literatūrā ir pamatīgs kā granīta bluķis mājas pamatos un reizē netverams kā rasa.
Par netveramo es vaicāju Aspazijai: “Kur meklējams Gunāra Bībera mūža ieguldījums?” Aspazija atbild skaidri un gaiši: “Tur, kur stars ar staru liesmās vienojas, tur, kur gars ar garu jūtās satiekas, zemes ilgošanās tur kā migla klīst, mūžam nebeidzama gaismas straume līst.”
Pieļauju, ka profesors, urdīgais pedagogs, nepieņems tik gatavas atbildes un Aspazijai tomēr pārjautās: “Pēc kā gan ilgojas zeme kā migla?”

Inguna Daukste-Silasproģe

Literatūrzinātniece

Gunārs Bībers ir daudzu skolotājs, kurš atvēris logus uz latviešu literatūru, dramaturģiju, teātri, rosinājis raudzīties gan pašu (latviskās) radītās garīgās kultūras telpas procesos, gan arī plašākā kontekstā – pamanīt to, kas aiz horizonta. Nezaudēt izzināšanas kāri, domāt, analizēt un spriest. Viņš ir erudīta personība ar augstām literāro vērtību prasībām, kur nav vietas acumirklīgai popularitātei vai diletantismam. Studentiem teicis: “... brīnumu nebūs. Būs, protams, arī interesantais, bet pārsvarā būs darbs.” Līdzās pedagoģiskajam darbam Latvijas Universitātē un Latvijas Kultūras akadēmijā vairāku grāmatu autors, latviešu literatūras vēstures un literatūras teorijas mācību grāmatu līdzautors, publicēti raksti par drāmas teorijas jautājumiem, recenzijas par lugām, pārskati par latviešu dramaturģiju. Teātra kritiķe Silvija Freinberga atzinusi, ka Gunāram Bīberam piemīt pētnieka daba, viņa darbam raksturīgs pamatīgums ar nopietnu analīzi, ar interesantu domu pieteikumiem.
Viņš reiz atzinis, ka latviešu klasiskās dramaturģijas augstākās virsotnes saistās ar harmoniskām un bagātām personībām, kas paceļas pāri savam laikam. Arī Gunārs Bībers daudziem kļuvis par garīgo autoritāti un Latvijas kultūrtelpā spējis savienot vairākas paaudzes. Šodien viņa skolnieki jau paši kļuvuši par skolotājiem, tālāk nesot un paplašinot skolotāja doto starta vērtību kapitālu.


Copyright © 2025 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA