Foto: Ģirts Raģelis
PAR AUTORU: Viens no latviešu literatūras spožākajiem prozaiķiem, Valsts Prēmija literatūrā (1989) par romānu "Cilvēki laivās", Barikāžu piemiņas zīme (1991), Triju Zvaigžņu ordenis (2000). Latvijas Zinātņu akadēmijas goda biedrs (1999). 22 grāmatu autors. Alberts Bels būtībā aizsāk jaunu laikmetu prozā: literatūra ir mistificēta spēle, un tikai no autora ir atkarīgs tas, kādi noteikumi tiks izvēlēti. Darbu būtiska iezīme – cilvēka psiholoģijas padziļināts tēlojums, indivīda un sabiedrības attiecības, personības nozīme laika maiņās. Pēc Alberta Bela romāniem uzņemtas filmas “Uzbrukums slepenpolicijai” (1974), “Šāviens mežā” (1984), “Būris” (1993). 2010. gadā izdota literatūrzinātnieču Daces Lūses un Daces Ūdres grāmata "Alberts Bels".
ANOTĀCIJA: "Līdzīgu rakstnieku, psiholoģiskā žanra meistaru latviešu literatūra līdz šim nav piedzīvojusi..." (Maira Asare)
EKSPERTU VĒRTĒJUMI:
MAIRA ASARE
Būtu godīgi apgalvot, ka Alberta Bela romāns „Būris” izmainīja manu dzīvi un skatījumu uz latviešu literatūru. Līdzīgu rakstnieku, psiholoģiskā žanra meistaru latviešu literatūra līdz šim nav piedzīvojusi. Kad pirmo reizi tika publicēts romāns „Būris”, tas bija jaunums, emocijas, pārdomas, baiļu drebuļi pašam par savu dzīvošanu un sabiedrības skaudrumu. „Bezmiegs” un „Cilvēki laivās” sasaucas ar Fransa Kafkas Procesu, tikai latviski askētisku, vienkāršāku, ikvienam latviešu lasītājam saprotamu. Alberta Bela devums latviešu literatūrā ir teju nenovērtējams, kopš 1972.gada padomju režīma līdz mūsdienām. Gribētos paredzēt, ka jaunie, topošie rakstnieki šodien un nākotnē, pirms meklēt ārzemju literatūras labākos paraugus, ieskatīsies šī ģeniālā latviešu novelista veikumā.
LIĀNA LANGA
Kas mums ir Alberts Bels? Cilvēks laivā, kurš vienmēr atradies horizontam tuvāk, nekā pārējie? Pirmais bezmiega pārņemtais latviešu eksistenciālists, kurš mūsu literatūrā aktualizējis nolemtību, cilvēkam atrodoties savu ribu, savas dzīves un politikas radīto apstākļu būrī? Rakstnieka – saucēja balss? Kā seismogrāfs Alberts Bels desmitgadēm ir reģistrējis, kas notiek ar indivīdu un sabiedrību gan totalitārisma, gan kapitālisma apstākļos. Romānos „Melnā zīme”, „Latviešu labirints”, „Uguns atspīdumi uz olu čaumalām”, „Vientulība masu pasākumos” Alberts Bels izteicis brīžiem gluži pravietiskas prognozes un uzrakstījis Latviju, apsteidzot laiku un mūs pašus. Bet „Cilvēki laivās” ir romāns, kas dod bezgalīgas pašidentifikācijas iespējas ikvienam latvietim. Viņš ir spožs Latviju mīlošs intelektuālis, valodas un stila meistars. Viņa pienesumu laikmetīgajai latviešu rakstniecībai ir neiespējami pārvērtēt.