"VIDUSŠĶIRAS PROBLĒMAS"



Foto: LALIGABA publicitātes attēls

AUTORS: Haralds Matulis

REDAKTORS: Arvis Kolmanis

MĀKSLINIEKS: Aleksejs Muraško

DARBA NOSAUKUMS: "VIDUSŠĶIRAS PROBLĒMAS"

IZDEVNIECĪBA: Mansards

ANOTĀCIJA: Grāmatas piecās nodaļās Haralds Matulis pēc sirds patikas izspēlējas ar iedomātiem, kā arī dzīvē novērotiem vidusšķiras pārstāvjiem no dažādiem laikiem un vietām, lai atklātu, kas liek iekaist viņu citkārt nosvērtajam prātam un sirdij iepukstēties straujāk. Vai grāmatas varoņi atklās noslēpumu – ka viņus visus vieno vidusšķiras izcelsme?

PAR AUTORU: Rakstnieks, publicists un tulkotājs Haralds Matulis dzimis 1979.gadā. Studējis Latvijas Universitātē Filozofijas fakultātē, kā arī Humanitāro zinātņu fakultātē studējis sociālās un kultūras antropoloģijas programmā. Tulkojis, rakstījis un izvērtējis dažādus daiļliteratūras tekstus. 2003.gadā žurnāls "Karogs" publicēja sešus stāstus, kas bija rakstnieka pirmā prozas publikācija. Tulkojis Džonatana Kalera grāmatu "Literatūras teorija: ļoti saistošs ievads", Viljama S. Kārtera grāmatu "Iemīlējies Prusts", Daniila Harmsa "Prozas izlasi" u.c. Stāstu krājums „Vidusšķiras problēmas” ir autora debijas grāmata literatūrā.

EKSPERTU VĒRTĒJUMI:

Vilis Kasims

Rakstnieks, tulkotājs

Lai gan Haralda Matuļa debijas grāmata tika gaidīta jau kādu laiku, viņa pirmā uznāciena spilgtumam tas nav kaitējis. Ilgu laiku Vidusšķiras problēmas bija no tām grāmatām, par kuru iztrūkumu tiek runāts vēlos vakaros un agros rītos – drosmīga un savdabīga literatūru, ar skaidru prozas redzējumu, kas tiek īstenots gluži vai sportiskā tiešumā, bez kādiem aplinkiem vai sānsoļiem. Tagad tā ir iznākusi, un jau gribas runāt par cerībām uz turpinājumu. Kā nekā šī ir labi nostrādāta un interesanta īsproza, kas lasītājam sniedz to galveno, ko gaidām no debijas krājumiem, – svaigumu un neapšaubāma potenciāla apliecinājumu.

Laura Dreiže

Rakstniece

Nav nekas jauns un pārsteidzošs, ka liela (brīžiem – pat pārāk liela) daļa mūsu dzīves norisinās sociālajos tīklos. Blogi, mikroblogi, tēmturi, filozofiskas apceres vai arī pavisam pretēji – īsas, kodolīgas un asprātīgas atziņas par dažādām ikdienas dzīves sastāvdaļām… Ar šādu savstarpēji nesaistītu, brīžiem pat šķietami nesakarīgu uzplaiksnījumu apkopojumu Matulis labsirdīgi un trāpīgi ironizē par mūsdienu sabiedrību, atgādinot: lai arī kā mēs katrs gribētu uzskatīt sevi par neatkārtojamu, patiesībā mūsu dienišķās rūpes, problēmas un problēmiņas nav nekas unikāls. Gribot negribot ne vienā vien fragmentā sanāk atpazīt sevi vai cilvēkus sev apkārt un pasmaidīt: gan par sevi, gan pārējiem. Simpātijas izraisa arī mūsdienīgais formāts, atspoguļojot sociālajos tīklos sastopamās tendences – izteikties īsi un piekabināt tekstam birku, lai iekļautos kopējā domu plūsmā.

Anda Baklāne

Literatūrkritiķe

Reiz ar filozofu (tagad jau multimākslinieku) Haraldu Matuli spriedām par lielo formu aktualitāti literatūrā. Garo, monolīto stāstījumu laiks, pēc Matuļa domām, bija sen pagājis. Tādēļ man šķita tikai loģiski, ka Matuļa pirmā grāmata Vidusšķiras problēmas ir konceptuāls īsprozas krājums, kas sastāv no dažādas formas un izmēra teksta gabaliņiem, kuri savā starpā ir saistīti tikpat lielā mērā kā no dažādiem komplektiem savākti puzles gabaliņi, kam piemaisītas dažas tramvaja biļetes un riču raču ejamie kauliņi. Gabaliņus vieno tēma (attiecības starp cilvēkiem mūsdienu sabiedrībā), eksperimenti ar stila alūzijām (sākot no sengrieķu filozofijas līdz saimnieču un zelteņu kalendāra padomiem un seriālu anotācijām), nenopietnā noskaņa, kas tomēr nekad netiek novesta līdz īstai satīrai vai parodijai, un autora unikālais, stilīgi neveiklais rokraksts. Ja domājat, ka šiem jokiem vajadzēja būt smieklīgākiem, jūs kļūdāties.


Copyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA