AUTORS: Haralds Matulis

REDAKTORS: Arvis Kolmanis

MĀKSLINIEKS: Aleksejs Muraško

DARBA NOSAUKUMS: "VIDUSŠĶIRAS PROBLĒMAS"

IZDEVNIECĪBA: Mansards

ANOTĀCIJA: Grāmatas piecās nodaļās Haralds Matulis pēc sirds patikas izspēlējas ar iedomātiem, kā arī dzīvē novērotiem vidusšķiras pārstāvjiem no dažādiem laikiem un vietām, lai atklātu, kas liek iekaist viņu citkārt nosvērtajam prātam un sirdij iepukstēties straujāk. Vai grāmatas varoņi atklās noslēpumu – ka viņus visus vieno vidusšķiras izcelsme?


AUTORE: Ināra Kaija Eglīte

REDAKTORE: Ieva Kalniņa

MĀKSLINIEKS: brālis Y

DARBA NOSAUKUMS: "KLIEDZIENS STARP ĀBOLIEM"

IZDEVNIECĪBA: Neputns

ANOTĀCIJA: Mākslas zinātnieces Ievas Kalniņas sastādītais Ināras Kaijas Eglītes dzejas krājums turpina Māras Brašmanes fotoalbuma “Manas jaunības pilsēta” (2005, Neputns) iesākto misiju – sniegt ieskatu 60.–70. gadu dumpīgās jaunatnes un tās alternatīvās kultūras izpausmēs, kuras, no laika distances skatītas, atklāj emocionāli, radoši un intelektuāli piesātinātu “paralēlo dzīvi”, kas ritējusi padomju īstenības noteiktās “oficiālās” ēnā. Krājuma nosaukumā lasāmie vārdi “Piecdesmit gadu vēlāk. Tieši laikā” norāda uz faktu, ka Ināra Kaija Eglīte visus šo gadus bijusi dzejniece bez savas grāmatas. Iznākusī ir, autores vārdiem, “debija un mūža veikums vienā elpā”. Dzejoļu krājums tapis kā loģisks turpinājums 2017. gada vasarā notikušajai Ināras Kaijas Eglītes dzejas izstādei “Debesis bez tukšuma”, kas bija viena no fonda “Mākslai vajag telpu” Vasaras mājas programmas “Ārup. Andris Grinbergs” (kuratore Ieva Kalniņa) epizodēm un daudziem tās apmeklētājiem kļuva par pirmo iepazīšanos ar viņas dzeju. Krājumu veido piecas nodaļas. Pirmā – “Svešā pilsēta” – atklāj jauna cilvēka skatījumu uz 60. un 70. gadiem kā īpašu vēstures nogriezni. Otrās nodaļas “Es tevi gaidīšu aizvienam un mīlēšu aizvienam” centrā ir mīlestības lirika. Trešajā – “Dialogi” – ietvertie dzejoļi ir dzejnieces dialogi gan pašai ar sevi, gan lasītāju, gan neredzamiem laikabiedriem. Ceturtajā nodaļā “Kliedziens starp āboliem”, kurā iekļauti arī daži divtūkstošo gadu sākumā tapuši dzejoļi, dominē autores iekšējā laika fiksācija. Piektajā nodaļā – bez nosaukuma – apkopoti dzejoļi, ko dzejniece pati nebūtu savā krājumā iekļāvusi, bet par kuru tiesībām tikt publicētiem iestājusies krājuma sastādītāja. Grāmatu papildina Ievas Kalniņas intervija ar dzejnieci, divi apjomīgi fotogrāfiju bloki, kas dod ieskatu Ināras Kaijas Eglītes personībā, 60.–70. gadu jauno dzejnieku vidē un viņas līdzdalībā Andra Grinberga performancēs, kā arī skaidrojošs personu rādītājs.


AUTORS: Dainis Deigelis

REDAKTORE: Inga Gaile

MĀKSLINIECE: Elizabete Punka

DARBA NOSAUKUMS: "DIEVS BEIDZ"

IZDEVNIECĪBA: Valters Dakša

ANOTĀCIJA: Dainis Deigelis atzīstas: "Mana grāmata ir pēdējo 7 gadu sarunas ar sevi, dievu, un šo sabiedrību. Lasot jūs uzsāksiet sarunu ar sevi, dievu, sabiedrību... Vai arī neuzsāksiet. Tā gadās." Daiņa Deigeļa pirmajā krājumā iekļautā dzeja ir emocionāla, reizēm vārdu pārpilnībā un vēlmē izteikt neizsakāmo pāri plūstoša. Apvienojumā ar vīrieša skatījumu uz vertikālās varas struktūrā ietūcīto pasauli tas piedāvā jaunu niansi latviešu dzejas Visumā. Liriskais varonis atļaujas būt emocionāls, reizēm pat sentimentāls, vienlaikus, apzinoties savu maskulinitāti un vēlmi identificēties ar Dievu, runā par to ar pašironiju.


Copyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA