"Meža meitene Maija"


Meza meitene Maija

Foto: LALIGABA publicitātes attēls

AUTORS: Viesturs Ķerus

MĀKSLINIEKS: Didzis Upens

REDAKTORI: Inese Zandere, mākslinieciskā redaktore Rūta Briede

DARBA NOSAUKUMS: "Meža meitene Maija"

IZDEVNIECĪBA: Liels un mazs

ANOTĀCIJA: Grāmatas galvenā varone Maija ar ģimeni dzīvo mežā — mežsargmājās. Viņas tētis ir putnu pētnieks, kas meitai prot izskaidrot dabas norises, iepazīstināt ar putniem un dzīvniekiem, ņem Maiju līdzi putnu skaitīšanas un gredzenošanas ekspedīcijās. Lai gan ik rītu Maija dodas uz bērnudārzu pilsētā, viņas ikdienas pasaulē ir gan koki un dažādu putnu dziesmas, gan dīķis ar zivīm un vardēm, gan skudrupūznis, eži, āpsis un pat mežacūkas. Grāmatā nav sadomātu, pasakainu piedzīvojumu, bet gan sajūta, ka dabā katra diena ir piedzīvojums, jo tā allaž nes ko jaunu. Sapludinot paša bērnībā piedzīvoto, savu bērnu dzīves epizodes un biologa zināšanas, V. Ķerum izdodas radīt dzīvas, ticamas ainas, kas var palīdzēt ģimenēm veidot cieņpilnas attiecības ar dabu. Grāmatu papildina Didža Upena (1991) monohromās ilustrācijas, kas ļauj lasītājam nesteidzīgi iedziļināties dabas radītajos pārsteigumos. Vērtīgs papildinājums, kas paplašinās bērnu zināšanas par Latvijas putniem, ir tipiskāko, dažādiem gadalaikiem raksturīgo putnu balsu ieraksti, ko lasītāji var noklausīties, aktivizējot grāmatā iedrukāto QR kodu. Putnu balsu ierakstu autors ir ornitologs, putnu balsu ieskaņojumu speciālists Edmunds Račinskis.

PAR AUTORU: Viesturs Ķerus (1984) ir Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs. Strādā ar pārliecību, ka dabas aizsardzība ir cilvēku interesēs, jo daba ir mūsu labklājības un identitātes pamats. "Meža meitene Maija" ir autora debija bērnu literatūrā. V. Ķerus ir neatlaidīgs putnu advokāts cīņā pret mežu izciršanu un izteiksmīgs publicists, kurš turpina nozīmīgu latviešu bērnu literatūras tradīciju.

EKSPERTU VĒRTĒJUMI:

LITA SILOVA

Literatūrzinātniece un skolotāja

Viestura Ķerus grāmatas nosaukumā visi vārdi sākas ar vienu burtu – "Meža meitene Maija". Pieņemot un turpinot šo spēli, es varu atbildi uz jautājumu, par ko ir grāmata, izteikt šādi – par mieru, mežu, mājām, Maiju un mazo māsu. Jā, precizējums par māsu prasītu arī cita sākumburta iesaisti, jo Maijas mazā māsa Ieva arī pieaug un noslēdzošajos stāstiņos jau ir krietni vairāk pamanāma.
Vienkāršs un skaists dabiskums un dzīves (cilvēkam dabas pasaulē pilnīgi iekļaujoties) gudrību izzināšanas gaita ir šo stāstu veiksme. Kopā ar Maiju gan mazajiem, gan viņus pavadošajiem lielajiem lasītājiem atklājas noslēpumiem pilnā dabas pasaule, kurā putnu balsis dzirdamas visskaļāk, bet ziemas ugunskurs rāda gaismas un siltuma ceļu uz ģimeni.

EVIJA GULBE

Rakstniece

Didža Upena vāka ilustrācijā attēlots bērns un pieaugušais, kuri stāv uz meža takas un vēro apkārtni; tuvplānā dižraibais dzenis. Par putniem grāmatā var uzzināt daudz. Viestura Ķerus pieredze ornitoloģijā ir nozīmīga grāmatas satura vērtība, taču tā nav uzziņu literatūra, bet gan daiļliteratūras grāmata, kurā rodami arī interesanti fakti.
Šķiet, pati daba izraudzījusies autoru, kurš pratīs par to rakstīt. Pētnieka pietātes un cilvēciskā jūtīguma simbiozē radies stāstījums, kam piemīt dabai raksturīgais miers. Mēdz teikt – viss ir tik ļoti apnicis, ka jābēg uz mežu. Tādos brīžos došanās Viestura Ķerus grāmatā ir cienīga alternatīva. Zināšanām, vērojumiem un sajūtām bagātais vēstījums par norisēm dabā ievelk un aizrauj, reizē nomierinot satraukto prātu.
"Meža meitene Maija" ir daudzdimensionāla grāmata – lasāma, pētāma, klausāma. Aktivizējot QR kodu, skan putnu balsis. Grāmatai piemīt nebeidzama turpinājuma dimensija. Tās stāsts pilnībā piedzīvojams, dodoties dabā.

Ieva Rupenheite IEVA RUPENHEITE

Dzejniece

Kad īsts pētnieks uzraksta literāru darbu par savu profesionālo tēmu, ne vienmēr tas nozīmē, ka tapusi literatūra, bet šis nav "Meža meitenes Maijas" gadījums. Viesturs Ķerus nesteidzīgi izstāsta dabas gada ritu, iepazīstinot ar mežmalā dzīvojošās ģimenes attiecībām ar dabu. Precizitāte, nesamākslota valoda un stāstījuma temps, ko var viegli iztēloties kā tēta sarunu ar savām meitām, ļauj grāmatai ierindoties līdzās latviešu bērnu literatūras klasikai. Pamācošās intonācijas vai otra galējība – pilnīgs to trūkums, ļaujot bērna pasaulei nemitīgi konfrontēt ar dižpasauli, kas nereti piemeklē bērnu grāmatas un to radītājus, šajā gadījumā izpaliek. Padomi, pieredzes nodošana parādās kā dabas līdzsvara uzturēšanas nepieciešamība. Grāmatu papildina Didža Upena ilustrācijas un Edmunda Račinska putnu balsu ieskaņojumi, kas mūsdienu pilsētniekam jebkurā vecuma grupā palīdzēs iejusties meža noskaņās.


Copyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA