"Matilde un Terēze jeb kā būt Te, Tur un Citur"Foto: LALIGABA publicitātes attēls

AUTORE: Laima Kota-Muktupāvela

MĀKSLINIEKI: Katrīna Vasiļevska, Krišus Muktupāvela ilustrācijas.

REDAKTORI: Jūlija Dibovska (atbildīgā redaktore), Elīna Kokareviča (literārā redaktore)

DARBA NOSAUKUMS: "Matilde un Terēze jeb kā būt Te, Tur un Citur"

IZDEVNIECĪBA: Dienas Grāmata

ANOTĀCIJA: Ar bērniem lasāms romāns par dzīvi ar skaitāmstāstiņiem. Darbība notiek parastā lauku mājā, bet ikdienišķās lietas un norises aizved līdz neparastiem notikumiem un piedzīvojumiem. Atliek tikai iemērkt roku akvārijā, un var sākties ceļojums uz zemūdens pasauli. Pa puķuzirņastīgām var nokļūt vēju valstībā, bet tomātu sienamās šņores pārtop par ķirzakām un kļūst par ierosmi lidojumam ar paklāju. Te, Tur un Citur ir vietas, kur sastopami prinči un princeses, nāras, fejas un dūkņas, kur mīt olektgari vīriņi un zemzemes sieviņas tāšu baltos lakatiņos, bet kur nav vietas visu bērnu biedam – garlaicībai. Dzīvespriecīgais stāsts par abām māsām, viņu vecmāmiņu Nonnu un kaķeni Boniju apliecina – viss no pasakām ir dzīve.

PAR AUTORI: Laima Kota-Muktupāvela prozaiķe, kopš 1993. gada publicē stāstus, popularitāti ieguvusi ar savu pirmo romānu “Šampinjonu Derība”. Saņēmusi Literatūras Gada balvu (2002), godalgu īslugu konkursā “Klucis” (2002) un žurnāla "Karogs" un Raimonda Gerkena konkursa godalgu par trilleri "Cilpa" (2003); par grāmatu "BrāliBrāli" (2009) – Eduarda Veidenbauma literāro prēmiju. Šī ir viņas pirmā grāmata bērniem.

EKSPERTU VĒRTĒJUMI:

Ieva Kolmane

Literatūrkritiķe, tulkotāja

Brīnišķīgas ilustrācijas (Krišus Muktupāvels), kas divas mazmāsiņas – Matildi un Terēzi – līdz ar vecmāmiņu Nonnu izvada cauri lauku mājas vasarai ar tās puķu, ūdeņu, zemzemes un gaisa pasauli. Pēc pieaugušo loģikas sabūvēta satura struktūra (te, tur un citur) vienkopus sajūdz paaudzes: lieliska koplasāma grāmata ģimenēs, kur mammas priekos un bēdās sadzīvo ar meitām un mazmeitām mūža ilgumā, cita ar citu samērodamās. Taču fantāzijas pasaulei jau īsti nav dzimuma – ko vērts ir izvērstais stāsts par niķīgiem bērniem, kas, izrādās, mums iemānīti no dūkņu pasaules!

Ronalds Briedis

Dzejnieks

Laimas Kotas „Stāstiņos ar skaitāmpantiem” autores spraigā daba un rakstības maniere atradusi jaunu, organisku izpausmi. Darbu veido īsi, asprātīgi stāstiņi par divām meitenēm – Matildi un Terēzi – un vecmammu Nonnu, kas vienmēr prot padarīt savu mazmeitu dzīvi interesantu. Grāmata pilna ar absurdām sarunām, fantastiskiem notikumiem un citām „muļķībām”, kas spēles priekā nezaudē arī neuzkrītošu pedagoģisku skatienu jautājumos, ko iesākt, kad bērns negrib ēst vai iet gulēt.

Jānis Vādons

Dzejnieks, tulkotājs

Izrādās, gudrībai nav vecuma. Matilde un Nonna var apjaust vienu un to pašu, lai gan katra no viņam to pateiktu, izstāstītu savā pieredzes veidotajā valodā. Autore grāmatā radījusi gaišu un priecīgu pasauli, tomēr grāmata nav tukša un virspusēja. Bērni dodas pasaulē un sāk to iepazīt. Un pat smejoties mēs zinām – tas nebūs pa jokam.

Fragmenti no skolēnu vērtējumiem:

Laura

Man šī grāmata ļoti, ļoti, ļoti patika. Tajā bija gan interesanti piedzīvojumi, gan burvīga fantāzija. Manuprāt, šajā grāmatā bija rakstīts par to, ko mēs bieži aizmirstam vai nepamanām. To bija ļoti viegli un ātri izlasīt. Es ļoti bieži lasot spēju iztēloties to noteikto notikumu, kas burtiska atradās man priekšā. Es to dzirdēju un redzēju. Es pat nevaru pateikt, ko sliktu, jo pat zīmējumi bija jauki :) Šajā grāmatā bija rakstīta tikai un vienīgi patiesība. Es tiešām šai grāmatai noticēju un arvien ticu. Man arī ļoti patika skaitāmpantiņi – tie papildināja šo grāmatu līdz izcilībai. Grāmatā es ļoti bieži saskāros ar ko tādu, kas ir noticis arī man. (Man arī ir lielā māsa.) Man tas patika, jo tā bija pirmo reizi. Neesmu lasījusi nevienu grāmatu, kur kas tāds būtu noticis un uzrakstīts.

Ralfs Markuss

Man bija uzdots lasīt “Margarita un Terēze, kā būt te, tur, citur”. Šajā grāmatā bija divu meiteņu stāsti un piedzīvojumi. Piedzīvojumi bija ļoti aizraujoši un interesanti. Man patika, ka pasakā tika izmantoti runājoši gliemeži, jo runājošus gliemežus reti var satikt pasakās. Kopumā man šī grāmata ļoti patika un gribētu lasīt to vēl.

Ernests

Izlasīju šo grāmatu un man liekas, ka tā ir domāta vairāk meitenēm. Laukos dzīvo vecmāmiņa Nonna ar divām mazmeitām Matildi un Terēzi, kuras savā iztēlē izdzīvo dažādus notikumus. Laukos diezgan dīvaini atdzīvojas gan ķirzakas, gan gliemeži. Meitenes cenšas atdarināt pieaugušos, dzīvo savā fantāzijā. Man patika tā vieta, kur aprakstīts, kā tiek apkaroti gliemeži, kas nodara dārzam postu. Atvainojiet, bet šī grāmata nebija tā interesantākā.

Madara

Man šī grāmata nelikās interesanta, jo bija diezgan garlaicīga un neinteresanta. Bet tikai viena daļa bija interesanta. Ka Matilde Terēzi nelaida šūpoties un Terēze ieraudzīja vīriņu ar puķu zirnīšu cepurīti, kas šļuka uz acīm. Un ka Terēze un Matilde abas uzlidoja kokā. Tas bija vienīgais interesantais moments. Pārējie bija garlaicīgi un neinteresanti.


Copyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA