"Kad muzejā iespīd Mēness jeb Tobiass un draugi sargā Rīgas vēsturi"


Puika kurs redzeja tumsa

Foto: LALIGABA publicitātes attēls

AUTORS: Juris Zvirgzdiņš

MĀKSLINIECE: Ingrīda Pičukāne

DARBA NOSAUKUMS: "Kad muzejā iespīd Mēness jeb Tobiass un draugi sargā Rīgas vēsturi"

IZDEVNIECĪBA: Liels un Mazs

ANOTĀCIJA: Rotaļu lācītis Tobiass, sunītis Fufū un vecais gudrais lācis Eliots ir lieli ceļotāji, bet nez kāpēc vēl nav bijuši mūsu pašu senajā Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā! Nu draugi aizrautīgi pēta ekspozīciju – kamēr mazo rotaļu zvēru ķepas nogurst, un sameklējuši klusu stūrīti, viņi nolemj mazliet atpūsties.
Pamostoties apkārt jau valda tumsa, bet caur kamīnu slēgtajā muzejā iezogas divi savādi vīri – klaidoņi Jančuks un Dzeguze, kuriem bīstams tips, vārdā Būda, licis nozagt gleznu. Rotaļu zvēriņi pārdzīvo lielas bailes, taču izrādās, ka abi neveiksminieki nemaz nav ļauni, tikai ļoti baidās no briesmīgā Būdas. Kad Būda pats ierodas naksnīgajā muzejā kopā ar diviem īstiem bandītiem, zvēriņi un klaidoņi kopā drosmīgi aizstāvas „ar vēstures ieročiem”.

PAR AUTORU: Rakstnieks Juris Zvirgzdiņš dzimis 1941. gadā Rīgā. Studējis Latvijas Valsts Universitātē Vēstures un filoloģijas fakultātē. Strādājis par redaktoru grāmatu apgādos, pašlaik – brīvais publicists. Literatūrā Juris Zvirgzdiņš ienāk 1982. gadā. Rakstījis lugas, miniatūras, stāstus un esejas. Romāna „Fon Mērkatces kunga memuāri” (2003) autors. Jura Zvirgzdiņa darbi tulkoti krievu, angļu, itāliešu, lietuviešu un citās valodās. Kopš 80. gadiem raksta bērniem. 1999. gadā viņa pirmā grāmata bērniem – piedzīvojumu romāns-pasaka „Reiz senos laikos Kurzemē” – iegūst 2000. gada pavasara balvu par labāko oriģinālliteratūras darbu bērniem un arī Pastariņa prēmiju (2001). Savukārt nākamais – garais stāsts-pasaka „Bebru atgriešanās” (2001) – iegūst 2002. gada balvu literatūrā bērniem. 2009. gadā Juris Zvirgzdiņš otro reizi saņem Pastariņa prēmiju par grāmatām „Mūsu Latvija”, „Knorke jeb Tobiass un Fufū meklē Mocartu” un „Konteineru meitenīte Rudīte”. Par grāmatām „Mūsu Latvija”, „Pele, punkts un Gūtenbergs” un ieguldījumu latviešu bērnu literatūras attīstībā 2009. gadā saņēmis arī starptautisko Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā un grāmatu mākslā. Grāmatas bērniem: „Tobiasa blēņu stāsti”, „Tobiass dodas pasaulē”, „Franklina cepure”, „Pēdējais Pūķis un Artūrs Uū!”, „Lāča Bruņa medības”.

EKSPERTU VĒRTĒJUMI:

Pauls Daija

Skolnieks

Ja ikvienam Latvijas muzejam būtu šāda grāmata, mēs dzīvotu daudz interesantākā pasaulē.

Dārta Dzenīte

Skolniece

Šī Jura Zvirgzdiņa piedzīvojumu grāmata/detektīvs ir veiksmīgs vēstures izziņas avots dažāda vecuma bērniem. Grāmatas galvenie varoņi, ir bērnu rotaļlietas – lācīši Tobiass un Eliots un suns Fufū. „Kad muzejā iespīd mēness” vēsta, kā naktī atdzīvojas muzeja eksponāti, kas palīdz atrisināt noziegumu, kad tur ielaužas bandīti ar mērķi nolaupīt izstādīto gleznu. Jura Zvirgzdiņa lācītis Tobiass un viņa draugi Eliots un Fufū ir drosmīgi cīnītāji, un, izmantojot citus vēstures muzeja eksponātus, neļauj laupītājiem paveikt iecerēto noziegumu. Grāmata ir rosinošs materiāls bērniem un jauniešiem uzzināt kaut ko vairāk par Latvijas vēsturi un kuģniecības attīstību Latvijā, mudinot iepazīties ar muzeju un tā eksponātiem.


Copyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA