“Kaķēns margrietiņās”



Foto: LALIGABA publicitātes attēls

AUTORS: Uldis Auseklis

REDAKTORE: Renāte Neimane

MĀKSLINIECE: Signe Ērmane

DARBA NOSAUKUMS: “Kaķēns margrietiņās”

IZDEVNIECĪBA: Lauku Avīze

ANOTĀCIJA: Ulda Ausekļa 75. jubilejas gadā iznākusi jauna dzejoļu grāmata "Kaķēns margrietiņās" ar mākslinieces Signes Ērmanes ilustrācijām.
Te apkopoti paši jaunākie – laika posmā no 2015. gada 2. puses līdz 2016. gada sākumam – radušies dzejoļi. Autors palicis uzticīgs pamatvērtībām – dabai, ģimenei, ģimeniskumam, pasaules izziņai, Latvijai, tās dabai, pilsētiņām un ciematiņiem. Šajā dzejas krājumā ienāk daudz jaunu tēlu. Krājums labi noderēs arī literatūras skolotājām, jo dzejnieks eksperimentē ar dažādām dzejas formām – trioletām, sonetiem, septimām un citām.
Rotaļu elementi, fonētiski sabalsojumi, asprātības, mīļums un mūsdienīgums raksturīgs arī šajā krājumā. Krājumam ir 4 daļas – "Kaķēns šūpo margrietiņas, šūpo žagatiņai ziņas", "Pats tu āpsis, pats tu lapsa", "Bet mans labrīt dzīvo visskaistāk latviešu valodā" un "Stūru stūriem tēvu zeme un stūru stūriem dzejolīši".

Raidījums par labāko oriģināldarbu bērniem

PAR AUTORU: Uldis Auseklis (1941) izdevis vairāk nekā 30 grāmatas bērniem un pieaugušajiem. Bijis apgāda „Sprīdītis” galvenais redaktors un arī vadītājs, 1992. gadā nodibinājis privātu apgādu „Garā pupa” – tā sauca arī viņa ikgadējo bērnu dzejas almanahu, kas iznāca līdz 1998. gadam. Saņēmis Pastariņa prēmiju par dzejoļu krājumu bērniem „Kaķis ada zeķes zaķim” (1997). Par dzejoļu krājumu bērniem „Man ir runcis Francis” bija nominēts Baltvilka balvai (2014).
„Autors palicis uzticīgs pamatvērtībām – dabai, ģimenei, ģimeniskumam, pasaules izziņai, Latvijai, tās dabai, pilsētiņām un ciematiņiem.” (izdevniecība Lauku Avīze)
„Man tagad uz vecumu bērnības vārdi izpeld paši, kā runāja manā pusē – avenes bija aiviekstenes, kāļi – griežņi, ķiploki – svēteņi.” (Uldis Auseklis)

EKSPERTU VĒRTĒJUMI:

Rudīte Kalpiņa

rakstniece, redaktore

Dzejnieka un redaktora Ulda Ausekļa jaunākā dzejoļu grāmata pirmsskolas un pirmo klašu bērniem pirmās simpātijas raisa jau ar to vien, ka nepieviļ ar apjomu. Šis nav tas gadījums, kad starp diviem pamatīgiem kartona klučiem ievākotas vien sešpadsmit lappuses (krājumā ir 85 lappuses), un daudzie dzejoļi sarakstīti gada laikā! Tie ir ļoti ritmiski, kas bērnu dzejai īpaši svarīgi, jo tad gan atskaņas, gan vārdu spēles vieglāk iegaumēt. Autors šķietami neviļus mazos lasītājus iepazīstina ar dažādām dzejas formām, caur kurām tie izdzird pasauli nosauktu satveramos vārdos. Ar talantīga un pieredzējuša meistara spalvu Uldis Auseklis it kā vienkāršos pantiņos bērniem saprotami raksta par pasauli, kurā ir minkas un žagatiņas, par ģimeni, kurā ir paps un mamma, rada pirmos vārdiskos priekšstatus par Latvijas ģeogrāfiju, dabu un apdzīvotām vietām, ieliek pamatus apziņai par dzimtās latviešu valodas skaistumu un svarīgumu. Iespējams, daļa no krājuma, ja to lasīs un daudzinās, ar laiku kļūs par latviešu bērnu literatūras zelta klasiku.

Ilze Mazpane

literatūras skolotāju kuratore

Labais gariņš vēro pasauli un klusiņām to pieskandē ar mīļumu – tā varētu raksturot noskaņu Ulda Ausekļa dzejoļu krājumā bērniem. Kādā brīdī gariņš iemiesojas kaķēnā, kurš metis bailes pie malas un jāņotājiem izdiņģē ķimeņsieru, citā – ķirzaciņā, kas, meklējot zaudēto asti, sastop vēl vienu nobijušos meža iemītnieku, vai bebrēnā, kas, tēta novērtēts, sajūt sevī spēku veikt pieaugušo darbus. Bērniem, kopā ar vecākiem lasot šo grāmatu, būs iespēja iepazīt ogu, pļavas zālīšu, putnu, dzīvnieku, cilvēku vārdu un Latvijas vietu daudzveidību, bet vecākiem – izaicināt sevi ar jautājumu: “Vai es atceros, kas ir tercīna, nona, ritornele, sonets?”

Egīls Venters

rakstnieks

Uldis Auseklis kā personība un dzejnieks iemieso galveno īpašību, kas nepieciešama, lai rakstītu bērnu literatūru, – knēveļu uzticību. Bērns ir ģeniāls literatūras vērtētājs – viņš jau pēc pirmās lappuses zina, vai grāmata ir laba vai ne. Un neviens viņam neiestāstīs pretējo. Kaķēns margrietiņās tā mērķauditorijai liek smieties, fantazēt, izzināt un vienlaikus bez drūmās bāreņu tautas nolemtības pastāsta par to, cik skaista ir viņu dzimtene Latvija. Viena no labākajām pēdējo gadu bērnu literatūras grāmatām.


LALIGABA jauno ekspertu vērtējumi:

Elza Ruča

RFL 5.klase

Lasot šo grāmatu, es atkal sajutos kā maza meitene. Ja man būtu maza māsiņa, es šo grāmatu viņai lasītu vakarā pirms gulētiešanas. Tāda atgriešanās bērnībā.

Beāte Keina Balode

RFL 5.klase

Mīlīgi, sirsnīgi un paši jaukākie dzejoļi un dzejolīši gan mazākiem, gan lielākiem.

Guna Emīlija Zobena

RFL 5.klase

Šī grāmata arī bija rakstīta dzejoļos ar atskaņām un mazajiem burtiem. Šajā grāmatā man patika dzejolis par ogām. Dzejolī pie katras ogas bija divi radību vārdi. Taču šī grāmata atšķīrās no citas iepriekš lasītās, ja pirmajā bija stāstīts lielākoties par tēti un bija tumšas ilustrācijas, tad šī grāmata ievieš vasaras noskaņu. Ilustrācijas bija košas un žilbinošas. Dzejoļi nemaz neatšķīrās no ilustrācijām un deva vasarīgu noskaņu.

Beāte Anna Klepere

RFL 5.klase

Šī dzejoļu grāmata ir ļoti krāsaina un savā ziņā noslēpumaina. Izlasot vienu dzejoli, nekādi nevar nojaust, kas būs nākamajā. Dažos dzejoļos ir savs noslēpumiņš, kuru var noskaidrot, tikai izlasot un iejūtoties Ulda Ausekļa tēlā. Citos – sava odziņa, kura mirdz visā krāšņumā katrā izlasīšanas reizē. Manuprāt, šī ir lieliska grāmata, kas izraus ikvienu no pelēcīgās ikdienas krāsainā atskaņu pasaulē. (Ļoti patīk arī ilustrācijas!)


Copyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA