Paziņoti Latvijas Literatūras gada balvas nominanti, mūža balvas un speciālbalvas ieguvēji

laligaba-small-logo

29. martā nosaukti Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) nominanti piecās kategorijās un speciālbalvu ieguvēji. Mūža balvu par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas literatūrā ekspertu komisija nolēmusi piešķirt dzejniecei, prozaiķei un tulkotājai Dainai Avotiņai.

Jau vēstīts, ka šogad LALIGABA ekspertu komisija lēmusi iesniegtos darbus vērtēt divās kārtās. Lai būtu iespējams izcelt vairāk darbu, kas uzskatāmi par ievērojamu un nozīmīgu pagājušā gada veikumu, februārī tika publiskots “garais” saraksts, savukārt tagad paziņots fināla nominantu saraksts:

Dzeja
Arvis Viguls "Blusu cirks", Neputns
Henriks Eliass Zēgners "Paradīze", Neputns
Inese Zandere "Mantojumi", Neputns
Ruta Štelmahere “Kalps”, Neputns

Proza
Anna Auziņa "Mājoklis. Terēzes dienasgrāmata", Ascendum
Inga Žolude "Vendenes lotospuķe", Dienas grāmata
Lauris Gundars “Svešam kļūt”, Dienas grāmata
Māris Bērziņš "Nākotnes kalējs", Dienas grāmata
Svens Kuzmins "Dizažio", Dienas grāmata

Tulkojumi
Arkādijs Dragomoščenko “Elēģijas”, Arvis Viguls, Orbīta
Česlavs Milošs “Dāvana”, Ingmāra Balode, Neputns
Jakuba Katalpa "Vācieši", Jānis Krastiņš, Pētergailis
Oušens Vongs "Uz zemes īsu brīdi brīnišķi", Ieva Lešinska, Jānis Roze
Roberts Valzers “Laupītājs”, Dens Dimiņš, Orbīta

Bērnu literatūra
Inese Zandere "Divas Almas", Liels un mazs
Laura Vinogradova "Tētis un suns", Zvaigzne ABC
Lote Vilma Vītiņa "Ūdenstornis", Liels un mazs
Luīze Pastore "Laimes bērni", Liels un mazs

Debija
Anna Belkovska "Veranda", Valters Dakša
Džena Andersone “Dadži”, Zvaigzne ABC
Edvards Kuks “Vadi”, Neputns

Ekspertu komisija lēmusi šogad piešķirt divas speciālbalvas – par pasaules literatūras, kultūras un mākslas vēsturē būtisku tekstu aktualizēšanu balvu saņems izdevniecības “Neputns” izdevums "Manifests. No futūrisma līdz mūsdienām", kuru sastādījis literatūrzinātnieks un dzejnieks Artis Ostups, savukārt par latviešu autoru darbu tulkojumiem itāļu valodā tiks godināta tulkotāja Margarita Karbonaro (Margherita Carbonaro).

Par nozīmīgu ieguldījumu literatūrā Mūža balva piešķirta Dainai Avotiņai – viņas veikums latviešu literatūras attīstībā vērtējams vairākos virzienos. Lasītāji Avotiņu iepazinuši kā jūtās sakņotas dzejas un apkārtējās pasaules vērojumā balstītas prozas autori, kā ražīgu augstvērtīgas lietuviešu literatūras tulkotāju un šīs kaimiņu kultūras popularizētāju Latvijā, un arī kā latviešu dzejas attīstības veicinātāju.

Šis ieguldījums latviešu dzejas attīstībā 20. gs. 60. gados sniegts aktīvi piedaloties Dzejas dienas tradīcijas un oriģināldzejas antoloģijas “Dzejas diena” izveidē, kā arī veicinot latviešu dzejas krājumu izdošanu ārpus Latvijas.

“Daina Avotiņa bijusi klātesoša visās latviešu literatūras norisēs kopš 20. gs. 50. gadiem un allaž saglabājusi godīgu, atklātu un arī paškritisku attieksmi pret savu veikumu. Viņas ieguldījumu lietuviešu literatūras attīstībā vispirms novērtējuši lietuvieši, piešķirot viņai Virsnieka krustu “Par nopelniem Lietuvas labā”. Viņas nozīme latviešu literatūras attīstībā novērtēta 2015. gadā, kad viņai piešķirts Triju zvaigžņu ordenis. Latvijas literatūras balva par mūža ieguldījumu ir likumsakarīgs Dainas Avotiņas radošā darba mūža novērtējums,” uzsver LALIGABA ekspertu komisija.
Daina Avotiņa dzimusi 1926. gadā Valmierā, studējusi Latvijas Valsts Universitātes Vēstures un filoloģijas fakultātes Latviešu valodas un literatūras nodaļā. No 1951. gada strādājusi Latvijas Valsts izdevniecībā par redaktori un Oriģināldaiļliteratūras redakcijas vadītāju, bijusi laikraksta "Literatūra un Māksla" galvenā redaktora vietniece, vadījusi Rakstnieku savienības Literatūras propagandas biroju, organizējusi Dzejas dienas.

LALIGABA ekspertu komisijā darbojas dzejniece Ērika Bērziņa, rakstniece Andra Manfelde, tulkotājs Raimonds Jaks, dzejniece un publiciste Liāna Langa, dzejnieks un literatūrkritiķis Ivars Šteinbergs un literatūrzinātniece un literatūrkritiķe Agija Ābiķe-Kondrāte. Komisijas priekšsēdētāja literatūrzinātniece Zanda Gūtmane.

LALIGABA apbalvošanas ceremoniju varēs vērot 1. maijā Latvijas Televīzijas pārraidē, kas top sadarbībā ar teātra trupu “Kvadrifons”.

Lasītāju balva tiks noteikta publiskā balsojumā sadarbībā ar sabiedrisko mediju portālu LSM. Balsot būs iespējams no 29. marta līdz 22. aprīlim LSM interneta vietnē: https://www.lsm.lv/raksts/kultura/literatura/latvijas-literaturas-gada-balva-2022--lasitaju-balsojums.a449608/.

Pirms apbalvošanas ceremonijas Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijā 8. aprīlī pulksten 19.00 notiks balvai nominēto dzejnieku lasījumi, bet 14. aprīlī pulksten 18.00 prozas lasījumi.

Latvijas Literatūras gada balva (LALIGABA) ir gada nozīmīgākais notikums literatūras nozarē Latvijā. Tas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu autoriem par gada izcilākajiem Latvijas rakstniecībā publicētajiem darbiem.

Balvu organizē LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Rakstnieku savienība, atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija.

LALIGABA aktualitātēm iespējams sekot līdzi arī sociālajos medijos Facebook, Instagram un Twitter, kā arī LALIGABA interneta lapā www.laligaba.lv.


Copyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA