Apbalvoti Latvijas Literatūras gada balvas laureāti

laligaba-small-logo

30. aprīlī Āgenskalna tirgū ar devīzi “LALIGABA sabalsojas” notika “Latvijas Literatūras gada balvas 2024” (LALIGABA) pasniegšanas ceremonija, kuras laikā tika noskaidrotas labākās 2023. gadā izdotās grāmatas septiņās kategorijās, sveikti Mūža balvas un speciālbalvu ieguvēji.

 

Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisijas noslēguma balsojumā par LALIGABA ieguvēju nominācijā “Labākais dzejas darbs” atzīts Marta Pujāta dzejas krājums “Dāma baltos džinsos”, kas nācis klajā apgādā “Neputns”. Balva piešķirta par dzeju, kuras lakonisms un precizitāte iezīmē gan Latvijas, gan iekšējās pasaules noslēpumaino, neatklāto, bet vienmēr klātesošo ģeogrāfiju.

 

Nominācijā “Labākais prozas darbs” balvu saņēma Svena Kuzmina romāns “Skaistums un nemiers”, kuru izdevusi “Dienas Grāmata”. Balva piešķirta par romānu, kurā dziļi pētīts sarežģīts vēstures posms un šķietami labi zināms Latvijas klasikas rakstnieks atdzīvojas pilnīgi jaunā cilvēciskā, mutuļojošā ideju un kaislību virpulī.

 

Nominācijā “Labākais atdzejojums latviešu valodā” balvu ieguva Guntars Godiņš par krājuma “Sirreālisms igauņu dzejā” sastādīšanu un atdzejošanu. Šo darbu izdevis apgāds “Neputns”. Balva piešķirta par neticami smagu un gandrīz neiespējamu atdzejotāja, domātāja un līdzradītāja darbu, kura rezultāts lasāms aizrautīgi, skanīgi un paliekoši.

 

Savukārt par labāko prozas tulkojumu atzīts Māras Poļakovas tulkotais baltkrievu fantastikas autora Viktara Marcinoviča romāns “Mova”. Šo grāmatu izdevis “Prometejs”. Balva piešķirta par prasmīgu un neatlaidīgu tulkotājas darbu, iedzīvinot baltkrievu autora asredzīgo antiutopiju latviešu valodā, pārliecinoši parādot nelielas valodas kodējošo (un narkotisko) iedarbību.

 

Nominācijā “Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem” laurus plūca Kārļa Vērdiņa dzejoļu krājums “Jandāliņš”, izdevējs “liels un mazs”. Balva piešķirta par dzejoļiem, kas rakstīti tiklab bērniem, kā pieaugušajiem – visiem, kuriem dzīvē vajag mazliet vairāk blēņu un jautrības, pat ja pēc trakas smiešanās reizēm arī jāparaud.

 

Savukārt nominācijā “Spilgtākā debija” balvu saņēma Linda Mence (Gabarajeva) par debijas dzejas krājumu “Apļi”, ko izdevis “Neputns”. Balva piešķirta par pārliecinoši nobriedušu debijas krājumu, kas parāda ne tikai jaunu un neparastu balsi, kas ienāk Latvijas dzejas pasaulē, bet arī nopietnu un dziļu dzejas lasītājas pieredzi. Debijas kategorijas naudas prēmiju un balvu jau otro gadu atbalsta Jelgavas tipogrāfija.

 

Kategorijā “Spilgtākais darbs literatūrzinātnē” par labāko tika atzīta Ingunas Daukstes-Silasproģes monogrāfija par Gunaru Janovski “Balsis pār jūru”, ko izdevusi “Dienas Grāmata”. Balva piešķirta par dziļu un panorāmisku skatījumu uz rakstnieka darbu un tā saknēm ikdienā, un līdz ar to arī vērtīgu ieskatu trimdas literatūras tapšanā un kontekstos. 

 

Ekspertu komisija lēmusi šogad piešķirt divas speciālbalvas – dzejniekam un tulkotājam Contram (Marguss Konnula) par latviešu literatūras tulkošanu un popularizēšanu Igaunijā, kā arī Ronaldam Briedim par kultūras izglītības programmas “Literārā Akadēmija” vadīšanu 20 gadu garumā.

 

Mūža balva par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas literatūrā piešķirta dzejniecei, prozaiķei, tulkotājai Margitai Gūtmanei

 

Lasītāju balva šogad tika noteikta sadarbībā ar sabiedrisko mediju portālu LSM publiskā balsojumā, kas ilga no 29. marta līdz 28. aprīlim. Balsojumā uzvarēja un LSM lasītāju balvu ieguva Rutes Kārkliņas stāstu krājums “Ellīgi skaisti noslēpumi” (“Zvaigzne ABC”).

 

Šogad laureātiem pirmo reizi tika pasniegtas jaunā dizaina balvas, kā arī lielākas naudas prēmijas. 

 

Savukārt SIA “Jelgavas tipogrāfija” jau no šī gada laureātu grāmatām, sadarbībā ar apgādiem un grāmatnīcām, nodrošinās īpašas uzlīmes, lai tās būtu labāk pamanāmas.

 

2023./2024. gada LALIGABA ekspertu komisijā darbojas tās priekšsēdētāja, rakstniece Ieva Melgalve, kultūras žurnāliste Undīne Adamaite, dzejnieks, atdzejotājs un mūziķis Pēteris Draguns, literatūrzinātniece un pētniece Madara Āriņa (Eversone), dzejniece un publiciste Ligija Purinaša, rakstnieks Osvalds Zebris, tulkotājs, atdzejotājs un publicists Ilmārs Zvirgzds.

 

Latvijas Literatūras gada balva (LALIGABA) ir gada nozīmīgākais notikums literatūras nozarē Latvijā. Tas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu autoriem par gada izcilākajiem darbiem. 

 

Balvu organizē LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Rakstnieku savienība, atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Jelgavas tipogrāfija.  

 

LALIGABA 2024 ceremonija tapusi sadarbībā ar Latvijas Televīziju un notika Āgenskalna tirgū. Scenārija autore Rasa Bugavičute-Pēce, režisors Mārtiņš Kalita, producente Eva Eglāja-Kristsone.

LALIGABA aktualitātēm iespējams sekot līdzi arī sociālajos medijos Facebook, Instagram un X.com.

 


Copyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA