"Ellīgi skaisti noslēpumi"Rute Kārkliņa. Foto: Ruta Kurpniece

AUTORE: Rute Kārkliņa

DARBA NOSAUKUMS: “Ellīgi skaisti noslēpumi”

IZDEVNIECĪBA: Zvaigzne ABC

REDAKTORE: Anda Ogriņa

ILUSTRĀCIJAS UN DIZAINS: Linda Valere

ANOTĀCIJA:

Stāstu krājums ir kā iztēles bagāta arhitekta projektēts dzīvojamais nams, kurā katra dzīvesvieta atšķiras no pārējām. Te mājo raiba sabiedrība, un katrs no stāstu tēliem paver savas durvis un ļauj ieskatīties dzīvē, kas pārsteidz ar vienkāršību un reizē – nepārspējamu, spilgtu vienreizīgumu. Savdabīgi vecļaudis, bērni, kuri savās mazajās rokās pūlas noturēt saites, kas vieno ģimeni, māte, kurai liegtas vecāku tiesības – visu šo tēlu gaisīgi tvertie dzīves mirkļi attēlo veselas jūtu un emociju pasaules, kurās ir vieta gan saldmei, gan rūgtumam.

PAR AUTORI:    

Rute Kārkliņa (1989) ir ieguvusi izglītību komunikācijas zinātnē, beigusi “Literāro akadēmiju”. Kopā ar vīru un bērniem jau vairāku gadu garumā darbojas kā audžuģimene, tādēļ īpaši tuvu izjūt sociālās atstumtības riskam pakļauto ģimeņu dzīves stāstus. “Ellīgi skaisti noslēpumi” ir autores pirmais stāstu krājums.

 

EKSPERTU VĒRTĒJUMI

Te ir tāda bērnu pasaule, kurā ir divas iespējas – ātri, ātri pieaugt. Vai arī palikt bērna prātā uz visiem laikiem. Te ir īsu, aprautu teikumu ritma burvība. Mīlošu vecāku trūkums. Bērns te ir tikai vērotājs, ne īstās dzīves dalībnieks, jo allaž paliek ārpusē. Vai nu lielie nekad nav mājās, vai ir citās istabās, aiz durvīm aizslēpušies, un pavisam reti dara kaut ko kopā. Vai arī papam ir tāda “slimība, kas liek aizmirst.” Tā vai citādi, bet mazajiem un lielajiem dzīve kopā nenotiek. Nesatiekas. Atmiņas mazajiem būtu jāsakrāj kopā ar lielajiem, ja tās nav sakrātas, paliek tukšums. Bet tukšums, kā zināms, ir jāaizpilda. Lūk, teksta gravitācijas punkts. Bet mazie atšķiras no lielajiem ar to, ka ir cerība, aizvien vēl dzīva cerība. Piemēram, uz to ka “virs mums spīdēs spoža saule. Un jūrā lēkās milzīgi, laimīgi vaļi.” Lūk arī teksta spēks, – likt izlasīt, ka nebūs taču nekādu vaļu, to nemaz neuzrakstot.

Rakstnieks OSVALDS ZEBRIS


Rutes Kārkliņas debija savā ziņā ir spēcīgs un dziedinošs stars, kas mani ātri un nežēlīgi apžilbināja. Tā, it kā man acīs iespīdinātu mašīnas tālos lukturus – uz sekundes simtdaļu viss iemirdzējās baltā gaismā. Ar minimāliem līdzekļiem autore spējusi maksimāli atklāt cilvēcisko sāpju un pārdzīvojumu mērogu, aicinot reizē gan neiejaukties, gan empātiski vērot dažādu dzīves mezglu savīšanos. Patiesībā jau ir ļoti viegli būt sarežģītam, bet pamēģiniet paši par sarežģītām un smagām lietām uzrakstīt vienkārši un gaiši, un vēl arī tā lai uzrakstītais sasauktos ar citu cilvēku līdzpārdzīvojumu. Un vēl lai tā būtu arī debija. Detalizēts, jūtīgs un niansēts pieskāriens un patiesa kvintesence – ne ko pielikt, ne ko atņemt. 

Dzejniece un publiciste LIGIJA PURINAŠA

 

Rutes Kārkliņas debijas stāstu krājuma centrā ir cilvēka dzīve dažādās situācijās un skatu leņķos. Lai arī stāstos ir daudz smagu tēmu – vardarbība, nemīlestība, smagas slimības, nāve, kara bēgļi, sociālās problēmas – tiem ir gaiša un viegla noskaņa. Rutes Kārkliņas stāstu krājums piesaista ar cilvēcību un empātiju rakstnieces valodā, kas nereti pietrūkst mūsdienu prozā, lai runātu par neērtām tēmām un situācijām. 

Literatūrzinātniece MADARA EVERSONECopyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA

Please publish modules in offcanvas position.